MOMO – klasyka światowej literatury dla dzieci w nowym wydaniu

MOMO - klasyka światowej literatury dla dzieci w nowym wydaniu

Właśnie ukazała się powieść MOMO – klasyka światowej literatury dla dzieci w nowym wydaniu od Mamanii. Dzięki nowej okładce, ilustracjom samego autora i staraniom edytorskim wydawnictwa, powieść z 1973 roku nabrała świeżości i zupełnie nowej mocy!

Autorem Momo jest niemiecki pisarz dla dzieci, Michael Ende, który największą międzynarodową sławę zyskał dzięki “Niekończącej się historii”. Momo ukazywało się w języku polskim kilka razy od lat siedemdziesiątych XX wieku, ale to najnowsze wydanie prezentuje się najokazalej 🙂

Z różnych powodów książki trafiają do kanonu literatury, bardzo często dzięki uniwersalności. Myślę, że tak właśnie jest w przypadku MOMO. Pomimo, że tekst ma już prawie pięćdziesiąt lat, wcale nie stracił na ważności, co więcej… dziś stał się jeszcze bardziej aktualny. Autor wyprzedził pokolenie… mogło się to udać jedynie osobie niezwykle wrażliwej, która bacznie obserwuje świat dookoła i wyciąga trafne wnioski.

Pełny tytuł książki, “Momo albo osobliwa historia o złodziejach czasu i dziewczynce, która odzyskała dla ludzi skradziony im czas” zdradza co nieco o treści 🙂 Opowieść jest krytyką konsumpcjonizmu, ale przede wszystkim opowieścią o pojęciu czasu i o tym, w jaki sposób czas postrzegany jest przez współczesne społeczeństwo.

Tytułowa Momo to dziewczynka, która zjawia się nagle w miasteczku. Przybysz wywołuje zainteresowanie mieszkańców, wszak samotne dziecko stanowi nieczęste zjawisko…  Dziewczynka chce zostać na dłużej, potrzebuje jedynie lokum. Mieszkańcy pomagają Momo urządzić się w opustoszałym pomieszczeniu przy amfiteatrze i zaprzyjaźniają się z nią. Wszyscy chętnie ją odwiedzają. Niesamowite jest to, że każdy, niezależnie od wieku czy zainteresowań czuje się przy Momo dobrze… każdy może być szczery, spędzić z nią tyle czasu ile potrzebuje, a co więcej… każdy ma przy niej świetne pomysły i czuje się lepszym człowiekiem.

Jak ważną rolę odegra Momo w życiu mieszkańców miasteczka, kim okażą się tajemniczy szarzy panowie i co wydarzy się na kartach tej przepięknej książki, musicie sprawdzić sami. Mogę Was zapewnić, że Momo to wspaniała lektura nie tylko dla czytelników niedorosłych. To literatura najwyższych lotów, napisana pięknym językiem, sprawi też przyjemność i skłoni do refleksji także dorosłych.

To wydanie Momo jest wyjątkowo piękne, żadne poprzednie nie wyglądało tak imponująco. Przepiękna okładka, z gwiazdkami wykończonymi srebrną folią i niesamowicie gładki papier w środku, który sprawia, że czytanie jej jest niezapomnianym sensorycznym doświadczeniem.

Powieść została zilustrowana przez samego Autora. W środku znajduje się kilka całostronicowych i kilkanaście drobniejszych, czarno białych rysunków. Zobaczcie!

tytuł: MOMO

tekst i ilustracje: Michael Ende

projekt okładki: Eva Schoffmann-Davidov

tłumaczenie: Ryszard Wojnakowski

wydawnictwo: Mamania, 2021

objętość: 320 stron

dla dzieci i młodzieży

cena okładkowa: 39,90 zł

Reklama

Posty powiązane

Comments (2)

Kurczę klasyka literatury. A ja nie znam. Muszę sama przeczytać

bardzo polecam, cudna ta książka jest!

Zostaw komentarz