Trzy książki dla dzieci o inności

Dziś prezentujemy nasze ulubione trzy książki dla dzieci o inności i tolerancji. Tematy zawsze ważne, o których należy rozmawiać, edukować, uświadamiać, uwrażliwiać od najmłodszych lat! Wyselekcjonowane przez nas tytuły to nie tylko małe dzieła sztuki, ale też świetne narzędzia, by rozpocząć rozmowę, zmusić do refleksji 

Niebieska niedźwiedzica

tekst: Joanna M.Chmielewska, ilustracje: Jona Jung, wydawnictwo: Bajka, 2012

Książka po raz pierwszy ukazała się w 2012 roku i została zwyciężczynią konkursu Przecinek i Kropka na Najlepszą Książkę Dziecięcą.

Historia opowiada losy nietypowej niedźwiedziowej dziewczynki, która urodziła się niebieska. Rodziców zachwycił wygląd córeczki, dali jej na imię Azul. Niestety reakcja otoczenia zupełnie ich zaskoczyła i sprawiła ogromny zawód. Okazało się, że inne niedźwiedzie nie akceptują ich, błękitnego jak niebo, dziecka.

W Niebieskiej niedźwiedzicy ten brak akceptacji kogoś innego, ukazany jest jako wielopłaszczyznowe zagadnienie. Negacja małej dziewczynki zaczyna się już od uroczystego powitania Króla, który tradycyjnie zawsze jako pierwszy składa wizytę młodym rodzicom. Niechęć władcy przenosi się na inne, dorosłe niedźwiedzie, a od razu po nich na dzieci, które obserwują starszych i powielają ich, nawet najgorsze, zachowania. Eskalujący się problem doprowadza nawet do powstania specjalnego regulaminu, w którym wyklucza się z zabawy niedźwiedzie inne niż brązowe, czarne czy szare.

Autorka pokazuje jak wielkie spustoszenie potrafi zdziałać odrzucenie różnorodności. Z jednej strony czytelnik widzi ból rodziców i ich wyróżniającego się dziecka, a z drugiej… stratę, jaką ponosi cała społeczność, gdy w końcu zrezygnowana rodzina opuszcza swój dom, by szukać akceptacji i szczęścia gdzie indziej.

Przeczytajcie z dziećmi koniecznie, by sprawdzić, co się wydarzy. Zapewniam, że skończy się szczęśliwie i pozostawi przekonanie, że różnorodność jest absolutnie potrzebna, wzbogacająca i potrzebna 🙂 Mądra, wzruszająca, ciepła opowieść o tolerancji dla każdego. Powinna znaleźć się z biblioteczce w każdym domu!

Ruda

tekst: Piotr Wilkoń, ilustracje: Józef Wilkoń, wydawnictwo: Tatarak, 2022

To wspólne dzieło ojca i syna. Józef i Piotr Wilkoń nie po raz pierwszy podjęli się wspólnej pracy… całkiem niedawno była chociażby premiera Kocich ścieżek,  innej kociej opowieści tego samego duetu 🙂

Na Czarnym Wzgórzu mieszkała pewna arystokratyczna kocia rodzina. Pan Kacper i pani Micia oczekiwali potomstwa. Pan domu był dumny szczególnie z tego, że wszyscy z jego rodu (od pokoleń!) mieli czarne futro. Gdy pewnego dnia Micia przyszła przedstawić Kacprowi ich dzieci, jedno z piątki zostawiła za drzwiami. Była zakłopotana, wiedziała bowiem, że ojciec kociąt nie będzie zadowolony. Ten w końcu otworzył drzwi i odkrył, że jedno kociątko jest kompletnie rude. Ojciec poczuł się jak w złym śnie… co za wstyd! Co powiedzą krewni!?!

Opisane w książce rozczarowanie ojca swoim dzieckiem jest tak poruszające, tak trudne do zrozumienia, że ma się ochotę zabrać kociaka z kart, mocno przytulić i zapewnić, że wszystko będzie dobrze.  Niestety tak się nie da i czytelnik jest świadkiem dalszych niepowodzeń małej.

Pewnego dnia Ruda postanowiła odejść od rodziny. Czuła się nieakceptowana, samotna, niezrozumiana i wiedziała, że musi iść własną ścieżką. Przeczytajcie koniecznie, gdzie ją zawiodła ta droga, jak udowodniła, że trzeba przede wszystkim być sobą, realizować własne marzenia, a otoczenia powinno wspierać inność, zamiast się jej wstydzić 🙂

Ruda to opowieść wyjątkowa… wzruszająca i ważna. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach, tak trudnych dla osób odmiennych.

O sołtysie Salomonku i tęczy

tekst: Marcin Szczygielski, ilustracje: Adam Pękalski, wydawnictwo: Bajka, 2021

 

Miały być trzy książki dla dzieci o inności – jest i trzecia 🙂 Rzecz dzieje się we wsi Pyry, gdzie stanowisko sołtysa od lat sprawuje Salomonek. Mężczyzna wiedzie spokojne życie, cieszy się szacunkiem i poważaniem wśród mieszkańców, ma wspaniałą rodzinę i niczego mu nie brakuje. Jest jednak jedna rzecz, która nie daje mu spokoju. Jego syn, Joachimek, choć rośnie zdrowo, nie do końca spełnia ojcowskie oczekiwania. Chłopak nie bawi się z rówieśnikami, nie rozrabia, chętnie pomaga mamie w kuchni, a na domiar złego… gdy tylko tęcza pokaże się na niebie, Joachimek wdrapuje się na dach stodoły i z rozmarzeniem wpatruje się w niebo.

Sołtys jest tym faktem bardzo zmartwiony. Wszak tęcza niczemu nie służy. Jest niepotrzebna. Ojciec nie jest w stanie zrozumieć, po co jego syn tak bardzo marnuje czas. Postanawia porozmawiać z najmądrzejszymi osobami we wsi i ma nadzieję, że uda mu się zrozumieć więcej 🙂

Sprawdźcie koniecznie co przyniosą Salomonkowi rozmowy z autorytetami z Pyr…  nauczycielem, proboszczem, sklepikarzem oraz ze starą babką Agatą, która mieszka na końcu wsi w wydrążonym pniu starego dębu.

Pełna wdzięku i humoru, z pięknym przesłaniem do czytelników w każdym wieku, przede wszystkim do rodziców, historia młodego marzyciela.

Marcin Szczygielski to nasz najbardziej ulubiony, w czołówce najczęściej nagradzanych, pisarz dla niedorosłych czytelników w Polsce. Każdą jego książkę czytamy z wielką radością, to zawsze niesamowita przyjemność.

Opowieść O sołtysie Salomonku i tęczy nie byłaby taka sama, gdyby nie przepiękne ilustracje Adama Pękalskiego, którego talent podziwiamy od lat i mnóstwo książek zilustrowanych przez Adama możecie znaleźć u Psotnika, chociażby klikając tu!

Ciężko oderwać wzrok od całostronicowych kolorowych obrazów, pełnych detali i smaczków charakterystycznych dla polskiej prowincji. Z ilustracji Adama Pękalskiego zawsze można się czegoś dowiedzieć, nic nie jest przypadkiem. A do tego jakość tych obrazów…  Vivat analogowa ilustracja! Zobaczcie…

Oto nasze ulubione trzy książki dla dzieci o inności 🙂 Które tytuły dodalibyście do listy? 

Reklama

Posty powiązane

Zostaw komentarz