Seria o relacjach, życiu i miłości z perspektywy dziewięciolatka

Seria o relacjach, życiu i miłości z perspektywy dziewięciolatka

Mogliście już spotkać się z Dawidem, jego ukochaną Mileną i psem Busią. To bohaterowie serii o relacjach, życiu i miłości z perspektywy dziewięciolatka. Choć książki tryskają humorem, poruszają poważne tematy, z którymi boryka się każde dziecko w wieku szkolnym.

To, kieszonkowego formatu, krótkie odcinki dotyczące pierwszych relacji damsko-męskich, inności i normalności, miłości. Dawid zastanawia się nad rozwodem rodziców, innym razem, z różnym skutkiem, stara się zwrócić na siebie uwagę dziewczyny. Każde dziecko w wieku 7-10 lat z łatwością utożsami się z chłopakiem, bo sytuacje, w których się znajduje sa dość uniwersalne i spotykają każdego ucznia.

Tekst został przygotowany dla początkujących czytelników, dość duży font i sporo czarno-białych ilustracji mojej ukochanej autorki – Piji Lindenbaum, której zawsze dużo u Psotnika.

Póki co ukazały się trzy odcinki, nie wiem czy jest szansa na więcej. Zobaczcie zatem to cudne trio w towarzystwie mojego psa, który za nic na świecie nie dał sie zgonić z planu 🙂

Zakochałem się w Milenie

tekst: Per Nilsson, ilustracje: Pija Lindenbaum, Zakamarki 2016, 68 stron, cena okładkowa 24,90 zł

Główny bohater tej historii, Dawid, zakochał się w koleżance z klasy… Milenie  „o oczach jak dwa czarne słońca, z włosami jak lśniący wodospad.”

Chłopak jest rozkojarzony, w domu wymiguje się od codziennych obowiązków, bo chce w spokoju myśleć o dziewczynie, przepuszcza bramki na boisku. Koledzy wciąż pytają, co się z nim właściwie dzieje! Dawid za wszelką cenę próbuje zwrócić na siebie uwagę szkolnej koleżanki… codziennie obmyśla inny plan, ale wszystko zdaje się nie działać, dziewczyna go nie widzi. Próbuje ją rozśmieszyć, ale raczej ośmiesza siebie… chce zaimponować jej wiedzą, ale to również na nic.

Opowieść o pierwszych próbach nawiązania relacji damsko-męskich jest bardzo potrzebna. Choć temat dotyczy wszystkich, nie jest zbytnio eksplorowany w literaturze dziecięcej. Mnóstwo tu humoru, komicznych sytuacji, ale i poważnych rozmyślań.

Książka ukazała się w Polsce w 2016 roku i więcej na jej temat możecie znaleźć w tekście, który przygotowaliśmy dla Was zaraz po premierze tu!

Inny niż wszyscy

tekst: Per Nilsson, ilustracje: Pija Lindenbaum, Zakamarki 2018, 68 stron, cena okładkowa 24,90 zł

W tym odcinku na warsztat została wzięta NORMALNOŚĆ. Otóż… w klasie Dawida jest chłopak o imieniu Oskar, który ma zespół Asprgera. Dziewnie się zachowuje i Dawid nie jest pewien, czy Pani mówi prawdę, że to nie choroba. Zastanawia się nad tym, czym jest normalność i czy on sam jest normalny, skoro jego zachowanie tak bardzo przypomina to co robi Oskar…

Temat zespołu Aspergera spotykam w takim wydaniu po raz pierwszy w literaturze dziecięcej. Bardzo cieszę się z tej książki, dzięki wydawnictwu Zakamarki, temat ma szansę zostać nieco lepiej poznany przez szerszą grupę czytelników. Mam wrażenie, że dzieci z zespołem Aspergera jest coraz więcej, z oczywistych względów mają trudności w grupie rówieśniczej… trudniej im znaleźć akceptację wśród rówieśników, często wycofują się z kontaktów społecznych. Dzięki tej lekturze można poruszyć temat i przedyskutować go z dzieckiem.

Na zawsze Milena

tekst: Per Nilsson, ilustracje: Pija Lindenbaum, Zakamarki 2019, 68 stron, cena okładkowa 24,90 zł

To najnowsza, ostatnia, książka z serii, w której Dawid zastanawia się nad sednem miłości… Bo w zasadzie co to jest i czy istnieje na pewno? Przecież jego rodzice rozwiedli się, choć wcześniej się kochali… Wszystko przez to, że ukochana Milena zaczyna się dziwnie zachowywać i już nie jest tak bardzo zainteresowana Dawidem.

Tu czytelnik przekona się o tym, że problemy z drugim człowiekiem najlepiej rozwiązywać rozmową, że miłość nie zawsze trwa wiecznie oraz że zazdrość jest zła i nie należy się jej poddawać.

Ta naprawdę świetna seria o relacjach, życiu i miłości z perspektywy dziewięciolatka! Znam dom, w którym jest bez przerwy cytowana i czytana w kółko 🙂 Per Nilsson wybrał na tematy swych książek ważne, trudne zagadnienia i jestem mu za to bardzo wdzięczna. Jeśli macie w swoim otoczeniu dziecko w wieku 7-10 lat, to podsuńcie mu przygody Dawida i Mileny KONIECZNIE!

Reklama

Posty powiązane

Zostaw komentarz