Ja, Jonasz i cała reszta – książka do głośnego czytania dla całej rodziny

Ja, Jonasz i cała reszta - książka do głośnego czytania dla całej rodziny

Własnie ukazała się noenowo-pomarańczowa “Ja, Jonasz i cała reszta” – książka do głośnego czytania dla całej rodziny. Pełna uroku, ciepła i humoru, nagrodzona w Estonii m. in. tytułem “Rodzynek Roku 2013”, przyznawanym najlepszym książkom dla dzieci. To prawdziwa petarda! Uśmialiśmy się do łez 😀

Narratorem opowieści jest przedszkolak Tobiasz, który w pierwszej osobie, opowiada o sobie, swojej rodzinie i wszystkim, co go otacza. A robi to doskonale – pełno tu spostrzeżeń z perspektywy dziecka, zabawnych przygód i poważnych rozważań kilkulatka. Dodatkowo są rysunki, które prezentują wyobrażenia chłopca na różne tematy. Zafascynował nas na przykład samochód, który robi przeprowadzki – w kabinie siedzi kierowca, a na pace  jedzie całe mieszkanie, z pokojami, przedpokojem i łazienką 😀

Tobiasz ma malutkiego brata Jonasza, mamę i tatę. Cała historia opowiadająca o zwykłym życiu i codziennych sprawach, przesiąknięta jest atmosferą kochającej się rodziny i tego jak wspólnie spędzają czas. Każdy rozdział jest dość krótki i, poczynając od zerowego, a na czternastym kończąc, pokazuje jeden aspekt ich rodzinnego życia. Jeden opowiada o tym, jak się u bohaterów jeździ samochodem, inny jak się kłócą czy jak idą spać.

Ilustracje przypominają szkice wykonane przez dziecko, z charakterystycznym brakiem perspektywy, a jedyne akcenty kolorystyczne na nich są intensywnie pomarańczowe.

Dodatkiem do tekstu są zamieszczone w tekście kody QR. Oczywiście od razu pobraliśmy aplikację, aby móc je skanować telefonem podczas czytania. Kryją się w nich zdjęcia wspomnianych miejsc lub linki przekierowujące do strony internetowej danej instytucji. Dzięki temu można dowiedzieć się więcej o Estonii i być może planując podróż w tamte strony, choć trochę się zainspirować.

Na końcu książki są dodatkowe puste strony przeznaczone do rysowania przez właścicielkę lub właściciela egzemplarza.

Książka od razu skojarzyła mi się z ukochaną w naszym domu serią “Ja i moja siostra Klara”. Jeśli znacie i lubicie, to na pewno “Ja, Jonasz i cała reszta” przypadnie Wam do gustu.

To po prostu idealna lektura do wspólnego głośnego czytania. Jest napisana naprawdę lekko i dowcipnie, gorąco polecamy!

tekst: Anti Saar

ilustracje: Alvar Jaakson

tłumaczenie: Anna Michalczuk

wydawnictwo: Widnokrąg, 2018

objętość: 152 strony

dla dzieci w wieku: 4+

cena okładkowa: 32 zł

Reklama

Posty powiązane

Zostaw komentarz