Eva Lindström i jej zwykły-niezwykły świat!

Eva Lindström

Eva Lindström to szwedzka autorka i ilustratorka książek dla dzieci, która do tej pory była znana polskim czytelnikom z jednej książki wydanej w naszym kraju. Dzięki staraniom wydawnictwa Zakamarki, mamy już u siebie dwa tytuły jej autorstwa i mam nadzieję, że to nie koniec! Nie tylko w swojej ojczyźnie Lindström jest bardzo ceniona, wielokrotnie nagradzana prestiżowymi nagrodami, nominowana do “małego Nobla” – Nagrody im. H.Ch. Andersena. Od ponad dwudziestu lat, oprócz ilustrowania tekstów innych autorów, tworzy własne autorskie książki, głównie obrazkowe, a ich lista wydaje się nie mieć końca 🙂

Prezentujemy oba tytuły dostępne w Polsce, jeden wydany dwa lata temu, a drugi zupełnie nowy, bo jego premiera odbyła się zaledwie dwa dni temu.

“Mats i Roj” Eva Lindström

przekład z języka szwedzkiego Marta Wallin, Zakamarki, 2015, 124 strony, dla dzieci 6+, cena okładkowa 27,90 zł

Eva Lindström

“Mats i Roj. Ktoś się wprowadza” to jeden z dwóch zbiorów opowiadań napisanych przez autorkę, pierwszy i na ten moment jedyny, który ukazał się na polskim rynku. Zawiera 12 opowiadań o dwóch chłopcach, którzy pewnego dnia stają się sąsiadami i nawiązuje się między nimi przyjaźń. Są w podobnym wieku i mają mnóstwo wspólnych spraw. Razem odkrywają świat, z charakterystyczną dla dzieci wyobraźnią i otwartością. Nie ma tu wartkiej akcji i zwariowanych przygód. Bohaterowie wspólnie eksperymentują i obserwują otoczenie. Ta książka przypomina dorosłemu, że to co nam dobrze znane, nudne, czego nawet już nie zauważamy na co dzień, może być niesamowitym, nowym i ciekawym doświadczeniem dla dziecka. To właśnie cecha, która tak bardzo oddala nas od dzieciństwa, dzięki której wiemy, że nie mamy już tam wstępu…

Jest w tych historiach nuta nostalgii i tęsknoty za dzieciństwem, a także pochwała dla ciekawości, jaką mają w sobie dzieci.

Książka idealnie nadaje się jako lektura dla początkującego czytelnika, bo ma poręczny format, duże litery, sporo ilustracji oraz dość krótkie rozdziały.

Eva Lindström

Eva Lindström

Eva Lindström

“Mój przyjaciel Stefan” Eva Lindström

przekład z języka szwedzkiego Marta Wallin, Zakamarki, 2017, 28 stron, dla dzieci 3+, cena okładkowa 29,90 zł

Eva Lindström

Mamy tu połączenie realnego świata, dość szczerze odwzorowanego z całą jego zwyczajnością z elementami fantastycznymi, które zaskakują i bawią czytelnika.

To historia przyjaźni dwóch osób. Wszystko zaczęło się od przypadkowego spotkania na ulicy, przed sklepem. Ona widziała go kiedyś w telewizji, jemu pękła torba z zakupami i wszystko się rozsypało. Ona mu pomaga pozbierać rzeczy, on jest uprzejmy i trochę zawstydzony. Nawiązuje się między nimi rozmowa, a potem zaczynają się spotykać i przyjaźnić. I wszystko było by normalne, gdyby nie to, że ona jest dziewczynką, a on jest puszczykiem… sową po prostu.

Stefan (bo tak ma na imię owa sowa) boryka się z codziennymi problemami jakie mają ludzie, którzy przybywają do dużego miasta, opuszczając dom rodzinny i chcą zacząć wszystko od nowa. Tęskni za znajomymi i rodziną, szuka swojego miejsca, łapie się różnych zajęć i przypadkowych znajomych. Nie wszystko mu wychodzi.

Koniecznie przeczytajcie tę książkę! Trochę zwariowana, świetnie zilustrowana i jest w niej coś pociągającego!

Eva Lindström

Eva Lindström

Eva Lindström

 

Reklama

Posty powiązane

Zostaw komentarz