Pippi nie chce być duża i inne komiksy

Pippi nie chce być duża i inne komiksy

Właśnie ukazała się książka “Pippi nie chce być duża i inne komiksy”, czyli trzeci, ostatni, tom komiksowych przygód najsilniejszej dziewczynki na świecie. To nie lada gratka wszystkich fanów Pippi, która w tym roku obchodzi 75. urodziny!

W latach 1957-59 Astrid Lindgren i ilustratorka Ingrid Vang Nyman tworzyły obrazkowe opowieści o ukochanych bohaterach z Willi Śmiesznotki. Początkowo komiksy ukazywały się na łamach szwedzkiego miesięcznika dla dzieci zatytułowanego “Klumpe Dumpe”. Dopiero na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku komiksy zostały wydane po raz pierwszy w swojej ojczyźnie w formie książek.

Dzięki poznańskiemu wydawnictwu Zakamarki nareszcie mamy komplet także w Polsce, bo właśnie ukazał się ostatni zwariowany tom, który zawiera dwanaście przygód Pippi.

Pippi jest tak niepokorna, że przypadnie do gustu wszystkim dzieciom. Jej wyczyny mogą zaimponowac nawet najbardziej zuchwałym. Dziewczynka bez zastanowienia daje nauczke wszystkim dorosłym, którzy próbują wykorzystywać swoją przewagę nad dziećmi. Z nią wszystkie dzieciaki mogą czuć się bezpieczne, bo jest sprawiedliwa, silna i bardzo niezależna, nawet finansowo.

Przezabawne przygody, błyskotliwe puenty i mnóstwo dobrej zabawy. Nie potrafię sobie wyobrazić, jakie reakcje te komiksy musiały wzbudzać, gdy powstały, przeszło sześćdziesiąt lat temu, gdy podejście do dzieci było zupełnie inne niż aktualnie. Chciałabym zobaczyć miny ówczesnych dorosłych czytelników, wszak nawet dziś poczynania bohaterki są bardzo odważne… Bez wahania niemiły pan zostaje wyrzucony z posesji Pippi w ramach sprzątania, elegancka herbatka w towarzystawie dam, zrujnowana, nie wspominając o lekcji w szkole.

Komiksy są przygotowane w taki sposób, że mogą być czytane samodzielnie przez czytelników, którzy dopiero szlifują umiejętność samodzielnego czytania. Ciężko się od nich oderwać, bo z każdą hisotrią oczy rozszerzają się coraz bardziej 🙂

Pippi nie chce być duża… wszak “dorośli mają tylko odciski i pidatki kominalne” i… trudno się z tym nie zgodzić 🙂

Zabierajcie na wakacje wszystkie tomy komiksów z Pippi w roli głównej 🙂 Nie będzie nudy!

tytuł: Pippi nie chce być duża i inne komiksy

tekst: Astrid Lindgren

ilustracje: Ingrid Vang Nyman

tłumaczenie: Anna Węgleńska

wydawnictwo: Zakamarki, 2020

objętość: 60 stron

dla dzieci w wieku: 3+

cena okładkowa: 39,90 zł

Reklama

Posty powiązane

Zostaw komentarz