Czeska mroczna seria dla nastolatków TRUCHLIN

Czy wiecie, że czeska mroczna seria dla nastolatków TRUCHLIN jest już w CAŁOŚCI dostępna w Polsce, dzięki staraniom wrocławskiego wydawnictwa Afera?

Wszystkie tomy, objęte z dumą patronatem Strefy Psotnika, można już znaleźć w polskich księgarniach. Ze względu na chronologię w powieściach, warto pochłaniać je od pierwszego do ostatniego tomu, akcja każdego z nich toczy się kilka miesięcy po zakończeniu poprzedniego i jest ściśle powiązana z fabułą poprzednika 🙂 W skład serii wchodzą Truchlin wydany w 2020 roku, Truchlin 2. Czarny Merkuryt z 2021 i wreszcie finałowy Truchlin 3. Biała komnata sprzed kilku dni 🙂

Tytułowy Truchlin to dziwna, mroczna i pełna tajemnic, dzielnica czeskiej stolicy, Pragi. Czas się tam zatrzymał i dzieją się rzeczy, których nawet najtęższe umysły w kraju nie potrafią wytłumaczyć. Nie działa tam elektryczność, telefony komórkowe nie mają zasięgu, nie jeżdżą tramwaje… nic na Truchlinie nie działa normalnie, a mieszkańcy tej dzielnicy są… dziwni.

Głównym bohaterem serii jest nastolatek o imieniu Jirka. W pierwszym tomie chłopak, wraz z przyjaciółmi, bystrą dziewczyną En i małomównym Tondą, postanawiają rozwikłać tajemnicę Truchlina oraz odkryć, po pierwsze, jaki związek z nią ma dziadek Jirki oraz kim był Dalibor Napravnik i czego szukają zbiry, depczące dzieciakom po piętach.

W drugim tomie nabudowane napięcie wcale nie maleje, a wręcz rośnie z każdą stroną! Dziadek chłopaka umiera i nie da się już go spytać o część niewyjaśnionych tajemnic. Jirka zostaje porwany i przetrzymywany na Truchlinie, gdzie zauważa coś bardzo dziwnego. Jego porywacze poszukują tajemniczego czarnego merkurytu, a chłopak zauważa, że En dziwnie się zachowuje, coś przed nim ukrywając.

Trzeci finałowy tom opowiada o wydarzeniach po tym, gdy tajemnica Truchlina jest już rozwikłana, prawda wyszła na światło dzienne i życie mieszkańców dzielnicy zupełnie się zmieniło. Ujawnienie prawdy miało też ogromny wpływ na życie Jirki, któremu rodzice zmienili szkołę, próbują oderwać syna ze środowiska związanego z ostatnimi wydarzeniami, a on sam, chce Truchlin wymazać z pamięci i nigdy więcej tam nie wracać.

Niestety okazuje się, że nie ma wyjścia. En zapadła się pod ziemię, a jej zachowanie przed zniknięcie sugeruje, że sama wróciła do Truchlina i prawdopodobnie grozi jej niebezpieczeństwo. Jirka nie może zostawić przyjaciółki bez pomocy.

Seria Truchlin wciąga bez reszty. Jest groza, bardzo wciągająca fabuła, wątki detektywistyczne i świat ukazany oczami nastolatka, z pierwszymi zauroczeniami włącznie. Dzieciaki, bez których dorośli by sobie nie poradzili, tajemnica sprzed wieku, walka dobra ze złem.

Truchlin w Czechach uzyskał status bestsellera, otrzymał szereg nagród i znalazł się na liście Białych Kruków Internationale Jugendbibliothek. Na podstawie książek powstaje pełnometrażowy film fabularny, a seria doczekała się też komiksowej kontynuacji. Mam nadzieję, że seria pochłonie bez reszty również polskich nastolatków 🙂 My polecamy z całego serca!

Na koniec kilka słów o autorze serii, który spełnia wszystkie kryteria autora bestsellerów dla nastolatków 🙂  Vojtěch Matocha (ur. 1989), z wykształcenia matematyk, z zawodu programista. Niekwestionowane zdolności analityczne pomagają mu w konstruowaniu literackich światów, a doświadczenie z młodzieżą, które uzyskał prowadząc drużynę harcerską w swoim rodzinnym mieście, Ołomuńcu, sprawia, że wie, co przyciąga uwagę młodych ludzi i jakie powieści lubią czytać 🙂

tytuły: Truchlin, Truchlin 2. Czarny Merkuryt, Truchlin 3. Biała Komnata

tekst: Vojtěch Matocha

ilustracje: Karel Osoha

tłumaczenie: Anna Radwan-Żbikowska

wydawnictwo: Afera, 2020, 2021, 2022

oprawa miękka ze skrzydełkami

objętość: 280 stron, 280 stron, 264 stron

dla nastolatków w wieku: 10+

Reklama

Posty powiązane

Zostaw komentarz