g2

g1

Wróciliśmy z ferii w Oslo. Było wspaniale!

Pozostając pod ogromnym wrażeniem skandynawskiego raju na Ziemi, postanowiliśmy przeczytać wszystkie norweskie książki dla dzieci jakie mamy w domu i pokazać na blogu te, które zrobiły na nas największe wrażenie. Nie są to nowości, ale może nie każdy się z nimi zetknął wcześniej, a naszym zdaniem na pewno warto.

Rozpoczynamy zatem prezentację najciekawszych norweskich książek dla dzieci, których przekład ukazał się w Polsce w ostatnich latach.

g2

Jako pierwszą wytypowaliśmy “Grzeczną”, którą udało nam się zdobyć dopiero po dodruku. Jeszcze do niedawna była niedostępna, a my przegapiliśmy ją po premierze. Książka nagradzana i wyróżniana w wielu konkursach.

Główna bohaterka, Lusia, jest grzeczna. To absolutny wzór dziewczynki!!!

zawsze zgłasza się do odpowiedzi

nigdy nie odzywa się niepytana

jej zęby błyszczą, takie są wyszorowane

paznokcie są idealnej długości, czyściutkie

palce równe i różowe, nigdy nie dłubią w nosie!

Czy wyobrażacie sobie, że dziewczynka była tak idealnie grzeczna, że stopniowo stawała się coraz mniej widoczna aż w końcu… znikła?!?

Tak… utknęła w ścianie i nie mogła wydobyć z siebie głosu. Widziała, że wszyscy ją szukają, rodzice, nauczyciele, dzieci z klasy, a nawet policja i straż pożarna. Ale nic nie mogła na to poradzić, była niewidzialna.

Gdy tak obserwowała wszystko rosła w niej złość i frustracja. Czuła, że nie może tego dłużej wytrzymać. Postanowiła wyrwać się z więzienia grzeczności i podporządkowania.

Przeczytajcie, jeśli jeszcze nie znacie tej historii, jak Lusia uratowała siebie i mnóstwo innych grzecznych dzieci. I koniecznie rozejrzyjcie się wokół siebie, może w innych ścianach są jakieś niewidzialne, strasznie grzeczne osoby.

Bardzo mocna, mądra i wartościowa książka. Symboliczny tekst nie pozostawia obojętnych również rodziców. Adresatami tej pozycji mogą być również dorośli, czasami zbyt mocno wymagających poprawnego zachowania od dzieci.

Tosia w każdym razie skumała przesłanie…

Czasem lepiej podłubać w nosie, niż stać się niewidzialnym 😀

g3

g5

g7

g9

g8

g10

tekst Gro Dahle (inna książka tej autorki prezentowane na Strefie Psotnika to “Wojna“)

ilustracje Svein Nyhus

z języka norweskiego przełożyła Helena Garczyńska

wydawnictwo EneDueRabe, 2010

32 strony

dla dzieci 6+ i dorosłych

cena okładkowa 29,90 zł

Reklama

Posty powiązane

Comments (6)

hmmm,coś dla mojej małej “grzecznej”córeczki,dzięki PSOTNIKU za recenzję,jestem już Twoim stałym “czytaczem”

zapraszamy! i będziemy wdzięczni za Twoje spostrzeżenia czy refleksje dotyczące książek, które prezentujemy. Ciekawi nas opinia innych, a mało kto się z nami dzieli 🙂

Od którego roku życia można to czytać? Moja ma 23 miesiące i to wzór grzeczności…

to książka dla starszych dzieci… zdecydowanie za wcześnie 🙂

Poszukuję tej książki. Chętnie odkupię.

nakład tej książki jest wyczerpany, jedynie można poszukać książkę używaną. Powodzenia!

Zostaw komentarz