Teraz będziesz kurą – nierówna relacja pomiędzy dziećmi

Teraz będziesz kurą - nierówna relacja pomiędzy dziećmi

Nowość wydawnictwa Zakamarki zatytułowana “Teraz będziesz kurą” to niewielka książka, która w dowcipny i zarazem mocny sposób ukazuje, jak bardzo może być nierówna relacja pomiędzy dziećmi. 

Ta nierówność jest absolutnie naturalna i wnikliwy obserwator w mig zauważy ją zarówno pomiędzy rodzeństwem, jak i w grupie rówieśniczej.

Bohaterami tej książki jest dwójka dzieci, które w zabawie wcielają się w role kurczaczka i o głowę wyższego od niego wilczka. Czytelnik jest obserwatorem ich wspólnie spędzanego czasu w dziecięcym, wypełnionym przeróżnymi zabawkami, pokoju. Najpierw siedzą razem pod kocem i zdaje się, że spędzają miło czas. Nagle pada propozycja “Teraz będziesz kurą” i od tego wszystko się zaczyna. Przenoszą się na wiejskie podwórko i przyjmują postacie zwierząt.

Książka operuje głównie obrazem, lecz nie nazwałabym jej książką obrazkową. Tu tekst jest tak samo ważny. Ilustracje zajmują całe strony a spisane są jedynie krótkie dialogi pomiędzy bohaterami.

To bardzo zabawna historia i może na to nie wygląda, ale również dość przejmująca… sporo mówi o dzieciach, ale także o naturze ludzi.

Ilustracje do tej książki stworzyła Charlotte Ramel, której charakterystyczną kreskę możecie znać z innych książek wydawnictwa Zakamarki, jak chociażby wierszyków Ulfa Starka o Cynamonie i Trusi albo kartonowej serii “Co Wokoło”, o której pisaliśmy tu!

Autorka tekstu, Barbro Lindgren, to wybitna szwedzka autorka książek dla dzieci. W Szwecji wydano już ponad sto książek jej autorstwa i są przetłumaczone na trzydzieści języków. W Polsce autorka znana jest dzięki kartonowej serii o Maksie oraz dla odrobinę starszych – o prosiaczku Bolusiu.

tytuł: Teraz będziesz kurą

tekst: Barbro Lindgren

ilustracje: Charlotte Ramel

tłumaczenie: Katarzyna Skalska

wydawnictwo: Zakamarki, 2019

objętość: 28 stron

cena okładkowa: 22,90 zł

dla dzieci w wieku: 3+

Reklama

Posty powiązane

Zostaw komentarz