Sekretne życie Grety O.

Sekretne życie Grety O.

Sekretne życie Grety O.

Sekretne życie Grety O. to nowość w katalogu Wydawnictwa Literackiego. Kanadyjska obyczajowa powieść dla młodszych nastolatków, której nie da się zapomnieć 🙂

Tę powieść czyta się po prostu jednym tchem. Opowiada o przemyśleniach trzynastoletniego Hartleya, który znalazł się w bardzo trudnej sytuacji. Jego najstarszy brat Jackson uciekł z domu. Zapadł się pod ziemię, zostawił jedynie kartkę z krótką wiadomością, żeby się o niego nie martwić. Nie martwić się?!? Rodzice i trójka rodzeństwa po prostu umierają ze zmartwienia, ich życie stanęło na głowie, nie potrafią wrócić do normalnego funkcjonowania… starają się, ale to niemożliwe. Każdy reaguje w inny sposób. Rodzice wciąż jeżdżą na poszukiwania, zapominają o posiłkach i zakupach, rzadko się śmieją i nie mają czasu dla pozostałych dzieci. Rodzeństwo… każdy przeżywa utratę brata w inny sposób, ale z pewnością nikomu nie jest łatwo.

Hartley czuje się samotny. Nie tylko z jego życia zniknął starszy brat, ale również jego najlepszy i jedyny przyjaciel, który bez słowa wyjaśnienia odsunął się od niego.

Pewnego dnia chłopak zupełnym przypadkiem, w miejscowej bibliotece, trafia na intrygującą kartkę, wykonaną w technice kolażu. Widnieje na niej filozoficzna sentencja, numer 1 i inicjały autora. Może nie byłoby w tym nic niesamowitego, gdyby sytuacja nie powtórzyła się za kilka dni… tym razem kartka jest nieco inna, ma numer 2. Czy tych kartek jest więcej? Kto je wykonuje? Czy robi wiele sztuk? Jak znaleźć pozostałe?

W głowie głównego bohatera rodzi się wiele pytań, kartki nie dają mu spokoju. Chłopak czytając zawarte na nich teksty, czuje, że autor jest kimś, kto by go zrozumiał. Postanawia nie tylko odnaleźć kolejne kartki, ale również osobę podpisująca się g.o.

W książce znajdują się też krótkie rozdziały, przerywniki głównej akcji, które przenoszą czytelnika do świata osoby, która tajemnicze kartki tworzy. Okazuje się, że ona też ma swoje problemy i boryka się z samotnością.

Poruszająca powieść obyczajowa, przedstawiająca życie zagubionego, samotnego nastolatka, zapadnie długo w Waszej pamięci. Do tego została zilustrowana kolażami przez samego autora.

Czy Jackson wróci do domu? Czy Hartley i g.o. spotkają się? Koniecznie sprawdźcie sami! Bardzo polecamy Wam tę książkę!

Autorem powieści jest Cary Fagan, wielokrotnie nagradzany i wyróżniany kanadyjski pisarz oraz wykładowca uniwersytecki z Toronto. To pierwsza jego książka, którą przeczytaliśmy i mamy ochotę na więcej!

tekst i ilustracje: Cary Fagan

tłumaczenie: Maria Jaszczurowska

wydawnictwo: Literackie, 2022

objętość: 216 stron

dla dzieci w wieku: 10-13 lat

cena okładkowa: 39,90 zł

Jeśli masz ochotę na więcej obyczajowych, wzruszających książek dla nastolatków, to koniecznie zajrzyj tu!

Reklama

Posty powiązane

Zostaw komentarz