NIEMAPA – przewodniki dla dzieci po polskich miastach

NIEMAPA - przewodniki dla dzieci po polskich miastach, blog o książkach dla dzieci

Prezentujemy nietypową serię! To NIEMAPA – przewodniki dla dzieci po polskich miastach. Na dzień dzisiejszy dostępne jest dziewięć przewodników, a wśród nich: Warszawa, Poznań, Łódź, Rzeszów, Gdynia, Wrocław, Kielce, Lublin i Łódzkie, ale projekt cały czas się rozszerza. Mam nadzieję, że inne pasjonujące polskie miejscowości również doczekają się swoich NIEMAP.

Każda NIEMAPA to skierowana do dzieci dwustronna plansza, którą składa się typowo dla każdej mapy. Przedstawiają najbardziej interesujące miejsca w danym mieście czy okolicy. Zawierają ciekawostki, przestrzeń do wypełniania swoimi spostrzeżeniami lub rysunkami, zachęcające do aktywnego zwiedzania.  Dodatkowo każda jest wzbogacona o kartkę pocztową, którą można wysłać przyjacielowi z wycieczki. W wielu z nich znajdziemy słowniczek regionalizmów, by zwrócić uwagę na fakt, że w każdym regionie ludzie mówią trochę inaczej i mają swoje lokalne słowa na określenie niektórych rzeczy.

NIEMAPA w zabawny i graficzny sposób przedstawia lokalną kulturę i kuchnię oraz ciekawe miejsca, pomniki, muzea. Jej forma pozwala na wytyczenie własnej ścieżki, niczego nie narzuca. To również widoczne jest w zadaniach, które tam znadziejmy. Pytania czy polecenia są sformuowane w taki sposób, by nie sugerować jednej poprawnej odpowiedzi. Otwierają wyobraźnie i pozwalają indywidualnie i bardzo kreatywnie podejść do rozwiązania.

Po wycieczce czy spacerze można NIEMAPĘ, spersonalizowaną własnymi notatkami, zawiesić w pokoju. Idealnie sprawdza się jako plakat, bo każda z nich jest bardzo kolorowa i ładnie zaprojektowana.

Jest to wspólny projekt trzech mam – Joanny Studzińskiej, Małgorzaty Żmijskiej i od niedawna Moniki Szewczyk-Wittek, które chciały pomóc rodzinom odkrywać miasta na nowo. Za projekt graficzny odpowiada łódzkie Studio Ładne Halo, które jest jednocześnie wydawnictwem książek dla dzieci.

Na koniec coś, co powinno Was ucieszyć – NIEMAPA każdego z miast jest dostępna za darmo. Szukajcie ich lokalnie w miastach, które Was interesują lub pobierzcie ze strony niemapa.pl  plik i po prostu – wydrukujcie.

Reklama

Posty powiązane

Comments (16)

Gdzie można znaleźć “niemapę” we Wrocławiu?

dostaliśmy podpowiedź od Czytelniczki – może w bar Barbara albo Krzywy Komin. Ona zdobyła na festiwalu krasnoludków…

Świetna sprawa! W takim razie poszukamy NIEMAPY w Warszawie :))

🙂 w razie czego mamy kilka w zapasie 😀

a mozna je jakos od ciebie zdobyc?

o które konkretnie pytasz?

gdzie ich szukać w stolicy?

Warszawa była rozdawana na nadwiślańskich plażach przez całe lato, pewnie nie zostało już za wiele, były w gestii Urzędu Miasta, biuro ds. Roku Wisły. Można spóbować się z nimi skontaktować 🙂

Świetny pomysł. Będziemy szukać w Rzeszowie i Wrocławiu:)

Patronem NIEMAPY Rzeszowa jest Urząd Miasta, który dystrybuuje je na większych imprezach czy w trasie podziemnej. Teraz nakład już się kończy, ale kilkanaście sztuk jest jeszcze dostępnych w Wydziale Promocji na Rynek 11

Znakomity pomysł a gdzie je można znaleźć w Częstochowie?

w Częstochowie na razie nie ma NIEMAPY, tak jak napisałam w artykule na dzień dzisiejszy są: Warszawa, Poznań, Łódź, Rzeszów, Gdynia, Wrocław, Kielce, Lublin i Łódzkie

Czy planujecie Państwo mapę Gdańska?

byłoby świetnie! W tym momencie ekipa NIEMAP pracuje nad Zabrzem, ale mamy nadzieję, że kolekcja będzie się powiększać o kolejne piękne miasta w Polsce.

Świetne są ???

W Kielcach jakiś czas temu pobieraliśmy w Instytucie Designu 🙂

Zostaw komentarz