Podręcznik dla superbohaterów – o przemocy w szkole

Podręcznik dla superbohaterów - o przemocy w szkole

Nakładem wydawnictwa Debit, objęta patronatem Strefy Psotnika, ukazała się niesamowita książka o przemocy w szkole. To część pięrwsza serii zatytułowanej “Podręcznik dla superbohaterów”.

Ukazała się… a właściwie dopiero się ukaże, ponieważ tytuł ma swoją premierę jutro!

Główną bohaterką tej opowieści jest Lisa. Ma dziewięć lat, dwa chomiki, niedawno przeprowadziła się do swojej babci i zaczęła nauke w nowej szkole. I nie byłoby tak źle bez mamy, która na kilka miesięcy musiała wyjechać za granicę, gdyby nie to, że w szkole już od pierwszego dnia miała problemy z rówieśnikami. Chłopcy dokuczali jej z powodu jej dużych uszu. Przezywali ją, a co gorsza codziennie gdy wracała do domu, biegli za nią i ją straszyli.

Siostra babci Lisy pracuje w bibliotece, którą dziewczynka mija, gdy wraca ze szkoły do domu. To właśnie tam często szuka schronienia przed bandą okropnych chłopaków. Pewnego dnia, gdy kryła się pomiędzy regałami, ujrzała książkę, z której biła jakaś magiczna moc… była tak czerwona, że aż bił z niej blask! Okazało się, że to “Podręcznik dla Superbohaterów”, w którym znajdowały się opisy supermocy i odpowiednich dla nich treningów. Lisa postanowiła wypożyczyć książkę do domu i nieco się z nią zapoznać 🙂

Jak sie pewnie domyślacie, podręcznik zupełnie odmienia życie bohaterki. Z tej najcenniejszej książki na świecie, można wyćwiczyć aż 101 supermocy i Lisa nie zamierza rezygnować z żadnej 🙂

Za pomocą lubianej przez dzieci komiksowej formie, elementów fantastycznych oraz dynamicznej fabuły, autorzy podjęli trudny, bardzo ważny temat jakim jest przemoc w szkole. Zdecydowanie za rzadko poruszane są te zagadnienia w literaturze dziecięcej, a przecież sam problem wydaje się dość powrzechny. Jeśli dziecko nie jest bezośrednią ofiarą przemocy w szkole, to często jest zwyczajnie świadkiem sytuacji przemocowej wśród rówieśników. Należy z dziećmi na ten temat dużo rozmawiać i ta książka może być świetnym pretekstem do rozpoczęcia dyskusji.

Mamy tu superbohaterkę, dziewczynkę, która postanawia wziąć sprawy w swoje ręce. To postać z którą chętnie utożsami się każdy czytelnik, niezaleznie od płci. Nie sposób jej nie polubić. Czekamy na kolejne tomy! Polecamy nie tylko rodzicom, ale również nauczycielom, pedagogom szkolnym i wychowawcom.

Na końcu książki znajduje się posłowie skierowane do dzieci. Autorzy podpowiadają, co należy zrobić jeśli jest się ofiarą przemocy w szkole lub, chociażby, jej świadkiem. Podano nawet Numer do Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży, który prowadzi Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę! Mam nadzieję, że książka zagości we wszystkich szkolnych bibliotekach i stanie się lekturą obowiązkową na godziny wychowawcze 🙂

Książka jest wspólnym dziełem dwójki ludzi, którzy w życiu prywatnym są szwedzko-polskim małżeństwem 🙂 Elias Vahlund napisał tekst, a jego żona, Agnieszka, zilustrowała opowieść. Kreska pasuje do komiksu, supermocy i bardzo trafia w gusta młodych czytelników, zobaczcie!

tytuł: Podręcznik dla superbohaterów. Część 1: Podręcznik

tekst: Elias Vahlund

ilustracje: Agnieszka Vahlund

tłumaczenie: Marta Rey-Radlińska

wydawnictwo: Debit, 2019

objętość: 88 stron

dla dzieci w wieku: 7+

cena okładkowa: 24,90 zł

Reklama

Posty powiązane

Comments (2)

Recenzja książki zachęcająca do jej przeczytania, ale proszę poprawić błędy ortograficzne w opisie:”wziąć” i “żadnej” powinno być ?

dziękuję! Literówki to moja specjalność! Już poprawiam 🙂

Zostaw komentarz