Pewnego razu w Londynie – wyjątkowy picturebook o przyjaźni

Pewnego razu w Londynie - wyjątkowy picturebook o przyjaźni

To książka, na którą czekaliśmy od dawna! Chcieliśmy żeby ukazała się na polskim rynku. “Pewnego razu w Londynie” to wyjątkowy picturebook o przyjaźni, wielokrotnie nagradzany i wyróżniany na świecie, zwłaszcza w Australii i USA. 

To pełna zwrotów akcji i niesamowitych przygód, opowieść przygodowa, której głównym bohaterem jest kilkuletni chłopczyk. Rzecz dzieje się w Londynie. Chłopiec kopie samotnie piłkę na tyłach budynku i gdy raz zamachnął się mocniej, ta przeleciała na sąsiednie podwórko, trafiła w okno… szyba rozstrzaskała się z hukiem, a piłka zniknęła w nieznanym wnętrzu. Chłopiec postanowił odnaleźć swoją piłkę, wdrapał się przez rozbite okno do wewnątrz, a gdy jego oczy przyzwyczaiły się do mroku odkrył, że znajduje się za kulisami starego, opuszczonego teatru. To było fascynujące… tajemnicze zakamarki, rekwizytornia pełna zakurzonych przedmiotów, garderoby aktorów i dawno zapomniana przez wszystkich skrzynia. Wręcz idealne miejsce do szalonej zabawy! W takim miejscu można zapomnieć o upływającym czasie i dać się wyszaleć wyobraźni.

Wyobraźcie sobie zaskoczenie głównego bohatera, gdy wyszedł przebrany za kurtynę, okazało się, że przeniósł się w czasie i wylądował na scenie w samym środku spektaklu, który odbywał się w ciepłe popołudnie. Niespodziewane pojawienie się chłopca wśród aktorów przerwało spektakl i wywołał poruszenie wśród tłumnie zebranej publiczności.

Nie wszyscy jednak świetnie się bawili widząc go na scenie. Chłopiec bardzo zdenerwował obserwującego wszystko z ukrycia reżysera, który łudząco wygląda na ilustracjach jak sam… William Shakespeare. Ten postanowił złapać i surowo ukarać bezczelnego urwisa. Zaczyna się szalony pościg po mieście i masa, również niebezpiecznych, przygód. 

Wszystkiego Wam nie zdradzę, ale zapewniam, że nie ma nudy! Chłopiec spotka pewnego niedźwiedzia i inne niesztampowe osoby 🙂 Ogromnym atutem książki jest masa świetnego humoru, zawartego w szczegółach, bardziej lub mniej ukrytych.

Jak wspomniałam na wstępie… “Pewnego razu w Londynie” to picturebook, czyli książka, która operuje jedynie obrazem. Poza inspirującym słowem wstępu od Autora, nie ma tu ani jednego słowa pisanego, za to ilustracje, pełne szczegółów i detali, mówią węcej niż niejedna powieść. Możemy zaobserwować mnóstwo zwyczajów panujących w tamtej epoce, dokładnie przyjrzeć się strojom i wyglądowi ludzi.

ILUSTRACJE SĄ PRZEPIĘKNE! Niesamowicie oddają koloryt epoki. Portrety gawiedzi bez zębów, bogate stroje przedstawicieli wyższych sfer, wąskie uliczki pełne straganów… Kolejne sceny tej przygodówki przedstawione są na dużych akwarelowych obrazach, a dzięki sporemu formatowi publikacji,  można wszystko dokładnie obejrzeć.

Autorem książki jest Gregory Rogers, laureat prestiżowej nagrody Kate Greenaway Medal, o której marzy każdy ilustrator na świecie 🙂  W Polsce znany dzięki cudownej serii do samodzielnego czytania dla początkujących czytelników o Krzysi.

Bardzo polecamy “Pewnego razu w Londynie” wszystkim czytelnkom, niekoniecznie tylko tym najmłodszym! Jej ogromnym atatem jest to, że może przeczytać ją i przeżyć niesamowitą przygodę z ksiązką, czytelnik w każdym wieku. Nawet jeśli nie umie czytać. Pozycja, która poszerza wiedzę o świeciie, jest ciekawa i wciągająca i piękna! Kontakt z nią jest jak oglądanie albumu z akwarelowymi obrazami 🙂

tytuł: Pewnego razu w Londynie

autor: Gregory Rogers

wydawnictwo: Literówka, 2018

objętość: 40 stron

dla dzieci w wieku: 3+

cena okładkowa: 39,90 zł

Reklama

Posty powiązane

Zostaw komentarz