krzysia11

krzysia14

krzysia1

Przedstawiam Wam świetną serię do samodzielnego czytania dla dzieci w wielu 6-9 lat. Książki są idealne dla początkujących czytelników, bo mają duże litery, spore odstępy pomiędzy linijkami, krótkie rozdziały i bardzo wciągającą fabułę. Całość została zilustrowana dynamicznie i z humorem.

Tłem do opowieści jest Zamek Jutrzenka, pełen rycerzy, mieczy, lśniących zbroi i wszystkiego, co może wiązać się ze średniowieczem. Mam wrażenie, że rycerze częściej występują jako motyw przebrania na bal karnawałowy, niż jako temat książek dla dzieci, a przecież to bardzo pasjonujące zagadnienie, moim zdaniem za mało eksploatowane w literaturze dziecięcej.

Główną bohaterką serii jest Krzysztofa, dziewczynka o dość męskim imieniu. Krzysia stanowi świetny wzór dla młodego czytelnika, bo jest odważna, bardzo pracowita i pomysłowa. Dziewczynka jest również pomocna i swoją opieką otacza wszystkie słabsze istoty. Krzysia to wzór cnót! Jej przygody pokazują, że ciężką pracą można spełnić swe marzenia, stać się kim się tylko chce. To lektura idealna zarówno dla chłopców, jak i dla dziewczynek. Występują tu wyraźni, ciekawi bohaterowie – wzór męstwa w postaci Sir Benedykta czy zabawny medyk, który wszystkie choroby leczy odchodami gołębia.

Świetna historyczno – przygodowa seria ze szczyptą fantasy! Oprócz rycerskiej codzienności, jak turnieje, zamkowe intrygi i wyprawy na bitwy, mamy tu gadających kota i krokodyla, duchy zamknięte w zardzewiałych mieczach i wiele innych niesamowitych rzeczy. Tekst zawiera ukryte mądrości i złote myśli, np.: “Wszystko przemawia, ale tylko do tych, którzy zadadzą sobie trud, by nauczyć się słuchać.”

Książki są dość krótkie, lekkie, więc idealne do wakacyjnego plecaka, a czcionka choć bardzo czytelna ma odrobinę rycerski charakter. Każda część na zakończenie zawiera pierwszy rozdział kolejnego tomu, żeby czytelnik nabrał jeszcze większego apetytu na dalszy ciąg historii. Wszystkie tytuły są dostępne również w formie elektronicznej, w wersji e-book.

Autorką serii jest Frances Watts, urodzona z Szwajcarii, mieszkająca w Australii, pisarka książek dla dzieci. Mieszka i tworzy w Sydney, ale osadzenie przygód swoich bohaterów w średniowiecznym zamku zdradza jej tęsknotę za krajem urodzenia.

Ilustracje wykonał Gregory Rogers. Ten australijski rysownik był bardzo utalentowany, zdobył wiele prestiżowych nagród i uznanie na całym świecie. Jego śmierć w 2013 roku sprawiła, że seria o Krzysi już się nie powiększa. W Polsce możemy spodziewać się jeszcze jednego, ostatniego tytułu “Krzysia i ptasie kłopoty”.

Bardzo polecamy, u nas wszyscy domownicy, niezależnie od wieku, są pod ogromnym wrażeniem Krzysi 🙂

krzysia7

krzysia8

krzysia10

krzysia11

krzysia12

tytuły w serii: “Krzysia i tajemnica mieczy”, “Krzysia i intryga z trucizną”, “Krzysia i turniejowe turbulencje”, “Krzysia i oblężenie zamku”, “Krzysia i potworny psotnik”

tekst: Frances Watts

ilustracje: Gregory Rogers

Wydawnictwo Literówka

cena okładkowej każdej z części 14,90 zł

dla dzieci w wieku 6-9 lat

Reklama

Posty powiązane

Zostaw komentarz