“Mechanica. Przewodnik dla początkujących” L. Balchin

"Mechanica. Przewodnik dla początkujących" Lance Balchin

Prezentujemy elektryzującą nowość, która kilka dni temu ukazała się w Polsce staraniem wydawnictwa Tekturka! “Mechanica. Przewodnik dla początkujących” Lanca Balchina, która w swojej ojczyźnie, Australii, szybko stała się bestsellerem!

“Mechanica. Przewodnik dla początkujących” to elegancki album przedstawiający futurystyczne, mechaniczne zwierzęta przyszłości!

Album jest zaprojektowany wzorem starodawnych atlasów zwierząt, a ilustracje gatunków przywodzą na myśl dziewiętnastowieczne ryciny przyrodnicze.

Każde stworzenie w tym specyficznym albumie otrzymało do swojej dyspozycji całą rozkładówkę.

Po lewej stronie jest całostronicowa ilustracja, na którą składa się obraz całego okazu i jednego wybranego fragmentu w przybliżeniu oraz wykalirafowana, pięknym odręcznym pismem, łacińska nazwa gatunku.

Po prawej stronie rozkładówki mamy opis gatunku, składający się zarówno z informacji typowych dla tego typu publikacji, czyli występowanie, waga, szybkość, pochodzenie oraz informacje zupełnie nietypowe, jak na opisy zwierząt, takie jak źródło zasilania czy czujniki.

Ale…  zanim każdy z mechanusów, bo tak generalnie nazywają się te stworzenia, został szczegółowo przedstawiony, znajduje się krótka historia opisująca jak doszło do ich powstania i co się aktualnie dzieje.

A nie dzieje się dobrze…

Jest rok 2250. Środowisko zostało skażone na tyle, że większość terenów nie nadaję się do zamieszkania. Już pod koniec XXII wieku dziekie zwierzęta nie były w stanie funkcjonować na naszej planecie, a rosnące alarmy opinii publicznej nie były w stanie powstrzymać korporacji, które w dalszym ciągu wystawiały środowisko na działanie chemicznych odpadów.

Korporacje stworzyły mechanusy – sztuczne formy życia, by wypełnić lukę po wymarłych gatunkach. Miały dostarczać rozrywki i wypełniać zadania starych gatunków…

Ilustracje są przepiękne, niezwykle bogate w szczegóły i detale. Są tak wymowne, że mój syn za każdą przewróconą kartą pytał, czy to zwierze istnieje naprawdę… i choć za każdym razem zapewniałąm go, że nie, to na kolejnej… pytał znowu o to samo 🙂

Pozycja podoba mi się bardzo, ale mój syn jest prawdziwie zafascynowany!

Autor, Lance Balchin, cały czas pracuje nad rozbudowaniem świata, do którego dał nam zajrzeć poprzez ten album. Wiemy już, że powstała “Aquatica”, druga część o stworzeniach wodnych i będzie dostępna w Polsce prawdopodobnie w przyszłym roku.

Ale na tym nie koniec… jest jeszcze tajemnicą jakie będą kolejne publikacje w serii i czekamy na to z niecierpliwością!

tytuł: “Mechanica. Przewodnik dla początkujących”

tekst i ilustracje: Lance Balchin

tłumaczenie: Andrzej Jakubiec

wydawnictwo: Teksturka, 2017

objętość: 40 stron

dla dzieci w wieku: 7+

cena okładkowa: 49,99 zł

Reklama

Posty powiązane

Comments (2)

Kasiu, z tymi kolejnymi zapowiedziami Tekturki to dość zabawna sprawa. Na stronie wydawnictwa o nich cichutko, ale w księgarniach internetowych już są 🙂 Dużo sobie po nich obiecuję, bo sztuka to temat bardzo nam bliski 🙂

ale jak to już są? Mówisz o kolejnej części Mechanicy? Tej Aqua?

Zostaw komentarz