"Krzysia i ptasie kłopoty" Frances Watts

Krzysia i ptasie kłopoty

“Krzysia i ptasie kłopoty” Frances Watts

to szósta i zarazem ostatnia część serii dla początkujących czytelników, przeznaczona dla dzieci w wieku od szóstego do dziewiątego roku życia.

Książka zawdzięcza tytuł pewnemu gołębiowi, który znika w dość kluczowym momencie… otóż, właściciel zamku, sir Walter, planuje kilkudniowe uroczystości z okazji urodzin swojej drogiej żony, lady Beaty Znudzonej. Przewidział liczne zabawy z nagrodami, konkursy łucznicze i walki z lancami. Wszyscy mieszkańcy zamku są zajęci przygotowaniami, a gdy okazuje się, że pocztowy gołąb zapadł się pod ziemię, realizacja urodzinowego planu jest zagrożona. Sprawdźcie koniecznie co się wydarzy i czy ktoś uratuje sytuację!!!

Generalnie to seria historyczno-przygodowa z elementami fantasy. Miejscem akcji jest średniowieczny Zamek Jutrzenka, pełen rycerzy w lśniących zbrojach, mieczy, szabli i wyścigów konnych.  Czytelnik obserwuje rycerską codzienność, z turniejami i wyprawami na bitwy. Dzięki tym okolicznościom, przy okazji, w tekście znajdują się słowa, które już dzisiaj nie występują w codziennym użyciu. W ostatnich czasach powieści historyczne zostały wyeliminowane przez te fantasy, więc ta seria wypełnia pewną lukę.

Główną bohaterką jest dziewczynka o imieniu Krzysztofa, zdrobniale nazywana Krzysią. Tej postaci nie da się nie lubić, bo jest odważna, bardzo pracowita i pomysłowa. Pomaga słabszym i walczy ze złem. Świetna postać, z którą łatwo może się utożsamić młody odbiorca. Przełamuje stereotypy, bo jest dziewczyną, która wbrew zwyczajom i oczekiwaniom, już w pierwszej części, stała się strażniczką mieczy. Odważnie dąży do celu i jest godna naśladowania!

Każda część na zakończenie zawiera pierwszy rozdział kolejnego tomu, żeby czytelnik nabrał jeszcze większego apetytu na dalszy ciąg historii. Wszystkie tytuły są dostępne również w formie elektronicznej, w wersji e-book.

Autorką serii jest Frances Watts, urodzona z Szwajcarii, mieszkająca w Australii, pisarka książek dla dzieci. Mieszka i tworzy w Sydney, ale osadzenie przygód swoich bohaterów w średniowiecznym zamku zdradza jej tęsknotę za krajem urodzenia.

Ilustracje wykonał Gregory Rogers, australijski ilustrator, który zmarł w 2013 roku. Jego śmierć sprawiła, że opisywana tu seria już się nie powiększa.

Teraz, gdy już wiadomo, że kolejne części się nie pojawią, czekam na eleganckie, zbiorcze wydanie Krzysi! To by było coś! W stylu średniowiecznej księgi! Marzenie!

Krzysia i ptasie kłopoty

Krzysia i ptasie kłopoty

Krzysia i ptasie kłopoty

Krzysia i ptasie kłopoty

Krzysia i ptasie kłopoty

Krzysia i ptasie kłopoty

Co sprawia, że cała seria jest idealna dla dzieci, które zaczynają samodzielnie czytać?

  • duże litery,
  • spore odstępy pomiędzy linijkami tekstu,
  • krótkie rozdziały,
  • małe, lekkie, kieszonkowe wydanie z miękkiej oprawie,
  • bardzo wciągająca fabuła,
  • dynamiczne czarno-białe ilustracje,
  • numeracja stron pozwala śledzić postępy i działa motywująco,
  • papier jest przyjazny oku, tak aby dodatkowo nie męczyć niewprawionego aparatu wzroku.

 

Inne książki dla początkujących czytelników polecane przez Strefę Psotnika możecie znaleźć tu!

Krzysia i ptasie kłopoty

tytuł: “Krzysia i ptasie kłopoty”

tekst: Frances Watts

ilustracje: Gregory Rogers

przekład z języka angielskiego: Grzegorz Stabeusz

wydawnictwo: Literówka, 2017

objętość: 130 stron

dla dzieci w wieku: 6-9 lat

cena okładkowa: 14,90 zł

Reklama

Posty powiązane

Comments (4)

WOW! Ale świetne zdjęcia!

hurra! piszcie mi tak, piszcie 😀 to miód na serce Miody 🙂 dzięki dziewczyny!

Zdjęcia prześwietne, ale Krzysia jest przefajną dzielną rycerką polecam. Moi synkowie ją uwielbiają

Zostaw komentarz