Annanasy i gagatki - nowa seria dla dzieci o ważnych sprawach

Dziś przed Wami Annanasy i gagatki – nowa seria dla dzieci w wieku przedszkolnym o ważnych sprawach.

“O ważnych sprawach” nie brzmi zbyt konkretnie, ale ciężko jednoznacznie określić tematykę serii. Dwa pierwsze odcinki mówią o emocjach, ale nie tylko. Tom pierwszy zatytułowany Cioci buzi to opowieść, w której dziewczynka ma przywitać się ze słabo znaną osobą dając buziaka i zupełnie jej się to nie podoba. Nie zna tej cioci, potrzebuje czasu, by się oswoić, nie ma ochoty na bliskość z obcą osobą. I ma do tego prawo! O uczuciach dziecka, którego granice zostają naruszone, o tym jak się czuje i co myśli. Idealna książka nie tylko dla dzieci, ale również dla dorosłych, którzy czasem zapominają, że granic dziecka również nie wolno przekraczać.

Tom drugi to Grrr…rzmot i opowiada o złości. Narratorem jest chłopczyk, który stara się opowiedzieć o uczuciach jakie nim targają. Złość – skąd się bierze, co ją powoduje, jak czuje się dziecko, które ją w sobie ma i jak można się jej pozbyć.

Każda z historii jest opowiedziana z perspektywy dziecka, napisana wierszem, nie zawsze idealnie zrymowanym, ale niosącym ważne przesłanie zarówno do dzieci, jak i dorosłych.

Tytuł serii Annanasy i gagatki przywołuje na myśl dzieci, które są indywidualnymi jednostkami, mają własne zdanie, nie dają sobie w kaszę dmuchać 🙂 To te dzieci właśnie są bohaterami tych opowieści, ale w nazwie kryją się również imiona dwóch Autorek – Anny i Agaty.

Anna Oparkowska, której zawdzięczamy kapitalną oprawę graficzną serii jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, z dyplomem z animacji. Doświadczona ilustratorka i projektantka grafiki. Mogliście zetknąć się z jej kreską już niejednokrotnie 🙂

Autorką tekstu jest Agata Komosa-Styczeń. Z informacji w intrenecie dowiedziałam się, że jest polonistką, dziennikarką, redaktorką, feministką i mamą. Była redaktorką naczelną portali informacyjnych naTemat i Wirtualnej Polski. Do czasu zdobycia ostatniej sprawności (mamy) zapamiętale podróżowała – zjeździła Amerykę Środkową i Azję. W Nepalu zdobyła dwa pięciotysięczniki, choć niezmiennie najpiękniejszymi górami są dla niej Tatry. Z prywatnej rozmowy wiem, że na stałe z rodziną mieszka w Danii i pracuje nad kolejną, po Taterniczkach, książką  dla dorosłych czytelników.  Annanasy i gagatki to jej debiut w dziedzinie literatury dziecięcej.

Annanasy i gagatki – nowa seria dla dzieci o ważnych sprawach ukazała się dzięki staraniom wydawnictwa Wilga. Ciekawa jestem, jakie problemy weźmie na warsztat Autorka w kolejnych odcinkach 🙂

tytuł: Annanasy i gagatki. Tom 1 Cioci buzi

tekst: Agata Komosa-Styczeń

ilustracje: Anna Oparkowska

wydawnictwo : Wilga, 2023

objętość: 24 strony

dla dzieci w wieku 3-6 lat

cena okładkowa: 24,99 zł


tytuł: Annanasy i gagatki. Tom 2 Grrrr…rzmot

tekst: Agata Komosa-Styczeń

ilustracje: Anna Oparkowska

wydawnictwo : Wilga, 2023

objętość: 24 strony

dla dzieci w wieku 3-6 lat

cena okładkowa: 24,99 zł

Reklama

Posty powiązane

Zostaw komentarz