audiobook “Detektyw Blomkvist”

detektyw1

Dziś zaprezentuję Wam klasykę dziecięcej literatury kryminalnej w nowej odsłonie. “Detektyw Blomkvist” to pierwsza z trzech części detektywistycznego cyklu autorstwa Astrid Lindgren. Książka pierwszy raz została wydana w 1946 roku. W latach 30tych Astrid Lingdren pracowała jako stenografistka u docenta kryminologii, Harry’ego Södermana, gdzie nauczyła się podstaw tej dziedziny. To mogło mieć udział w tematyce tych powieści.

To historia 13-letniego Kalle Blomkvista, który marzy o tym, by zostać detektywem i rozwiązywać wielkie kryminalne zagadki. Zdaje sobie sprawę, że małe szwedzkie miasteczko to kryminalna pustynia, na której od lat nie wydarzyło się nic czym mógłby się zainteresować zdolny detektyw. Marzy więc o życiu w londyńskich slumsach, aż nagle w jego otoczeniu pojawia się bardzo podejrzany typ… nareszcie detektyw Blomkvist może wkroczyć do akcji!

Fabuła jest bardzo wciągająca, pełna zaskakujących zwrotów akcji i świetnych przejść między światem rzeczywistym, a wytworami dziecięcej wyobraźni. Mamy tu skomplikowane relacje rówieśnicze, ich zabawy, problemy, pierwsze zauroczenia i rywalizację. Zaskakujące, że tekst spisany tak dawno, jest tak bardzo aktualny.

Audiobook brawurowo czytany przez Edytę Jungowską jest po prostu super. Mój syn jak tylko go zobaczył wykrzyknął “Mamo, to tak jak byś Ty nam czytała, ale miała chrypę!”. Głos znany z poprzednich absolutnie genialnych audiobooków z serii “Edyta Jungowska czyta Astrid Lindgren” zaskarbił sobie miłość rzeszy słuchaczy. Bardzo dobrze się słucha. Na uwagę zasługują również oprawa muzyczna i opracowanie graficzne wydania ilustratora Piotra Sochy, autora oszałamiających “Pszczół“. Całość rewelacyjna, polecam!

detektyw5

detektyw2

czyta: Edyta Jungowska

reżyseria: Rafał Sabra

muzyka: SzaZa – Szamborski/Zakrocki

projekt okładki i ilustracje: Piotr Socha

wydawnictwo: Jung-Off-Ska Sp.K.

czas: 4,5h

cena okładkowa: 34,99 zł

dla dzieci w wieku 8-12 lat

Reklama

Posty powiązane

Zostaw komentarz