“Praktyczny pan” Roksana Jędrzejewska-Wróbel i Adam Pękalski

Praktyczny pan

Był sobie bardzo praktyczny pan. Wszystko planował, nic go w życiu nie zaskakiwało. Uwielbiał starannie wpisywać do kalendarza co ma zrobić następnego dnia, nigdy nie tracił czasu na rzeczy niepotrzebne. Pewnego razu usłyszał w radio, że jego życie może być jeszcze lepiej zorganizowane. Otóż, zamiast zażywać pigułki na uspokojenie, powinien głaskać kota. Rozwiązanie wydało się bohaterowi niezwykle praktyczne! Przecież z tabletkami nie jest tak łatwo… trzeba je kupić, wyjmować, połykać, popijać. Dużo prościej będzie raz nabyć kota i po kłopocie.

Co z tego wynikło musicie sprawdzić sami, napiszę tylko, że to urocza historia, w której triumfuje radość życia!

Celowo w tytule tej prezentacji wpisałam nazwiska autorki tekstu oraz ilustratora. Bowiem szata graficzna tej pozycji wywarła na mnie ogromne wrażenie. Ta książka to idealny przykład na to, jak praca ilustratora może wzbogacić publikację o dodatkowy wymiar. I nie chodzi tu o ładne, kolorowe rysunki, które jedynie obrazują wydarzenia opisane w tekście. Adam Pękalski poszedł krok dalej. Podpytałam go o pracę nad książką i okazało się, że kiedy zaczął pracę nad ilustracjami do “Praktycznego pana” już na bardzo wczesnym etapie założył, że będa one nawiązywały do estetyki konstruktywistycznej, przede wszystkim do Bauhausu i do De Stijlu. Oczywiście dlatego, że beznamiętny funkcjonalizm tej estetyki jest wizualnym odzwierciedleniem emocjonalnego chłodu i wycofania, a jednocześnie obsesyjnie pedantycznego charakteru naszego bohatera. W świecie “Praktycznego pana” rządzą Mondrian z Gropiusem, Le Corbusierem i Lissitzkim, bo są chłodni, funkcjonalni, zorganizowani, pozbawieni dekoracyjności, po prostu praktyczni.

Sam bohater, choć nie jest żadnym z nich, przypomina wyglądem Le Corbusiera i trochę Mondriana.

Genialnie, że dzieci, mając kontakt z tą książką, nieświadomie zapoznają się z ikonami malarstwa abstrakcyjnego. Gdy kiedyś będą mieli okazję zobaczyć je w muzeum lub albumie ze sztuką, te kabelki się połączą 🙂 i na pewno wspomną “Praktycznego pana”.

Książka zachwyciła mnie ze względu na wartościowy tekst oraz na ilustracje, które bardzo poza ten tekst wychodzą, nadając jej inny wymiar.

POLECAM, to MUST HAVE 🙂

Praktyczny pan

Praktyczny pan

Adam Pękalski serdecznie Was pozdrawia

Praktyczny pan

Inne książki Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel: O Melanii, Melchiorze i panu PrzypadkuKrólewnaFlorka.

Inne książki zilustrowane przez Adama Pękalskiego: MydłoSanatorium oraz Mazurek Dąbrowskiego.


tytuł: “Praktyczny pan”

tekst: Roksana Jędrzejewska-Wróbel

ilustracje: Adam Pękalski

wydawnictwo: Bajka, 2016

objętość: 36 stron

dla dzieci w wieku: 5+

cena okładkowa: 24,90 zł

Reklama

Posty powiązane

Comments (1)

Bardzo jestem ciekawa jak głaskanie kota wpłynie na smutne myślę życie uporządkowanego Pana.

Zostaw komentarz