Poetycka opowieść o wolności Tygrys

Poetycka opowieść o wolności Tygrys to książka niezwykła. Poruszająca, mądra, wyjątkowo zilustrowana i zainspirowana prawdziwymi wydarzeniami.

W 2019 roku na granicy polsko-białoruskiej został zatrzymany nielegalny transport tygrysów. Dziesięć dzikich kotów  z cyrku w Rzymie miało zostać przewiezionych do Rosji. Zwierzęta odkryto w złej formie, chude, odwodnione, skrajne wyczerpane do tego stopnia, że jednego z nich nie dało się uratować. Na szczęście dziewięć z nich, dzięki ogromnemu zaangażowaniu wielu osób, w tym pani Ewy Zgrabczyńskiej, dyrektorki poznańskiego ogrodu zoologicznego, zostało uratowanych.

To właśnie te wydarzenia stały się inspiracją do stworzenia książki. Tytułowy Tygrys co wieczór występuje przed publicznością cyrku Paradiso. Jest prawdziwą gwiazdą. Wszyscy wstrzymują oddech na widok jego trenera wkładającego głowę w rozdziawioną paszczę drapieżnika i wiwatują, gdy ten przeskoczy przez płonący okrąg.

Zwierzę nienawidzi jednak cyrku, śmierdzącego alkoholem trenera z pejczem, ludzi dźgających go kijem przez kraty, odgłosu płaczących dzieci z widowni. Tęskni za wolnością, naturą, widokiem otwartego nieba. Pewnego dnia Tigre, bo tak go wszyscy nazywają, postanawia się zbuntować. Nie jest świadomy tego, że nie wykonując rozkazów człowieka, staje się bezużytecznym przedmiotem. Dyrektor cyrku, bogaty i raczej paskudny typ, Torrero, postanawia go sprzedać. Zwierzę zostaje zapakowane do małej klatki i wraz z innymi dziewięcioma tygrysami, wyrusza z nieznaną podróż.

Ogromnym atutem tej publikacji jest szata graficzna. Cudowne wielkie ilustracje, w które można się wpatrywać godzinami. Dodatkowo napięcie budują czarne strony z białymi literami, gdy zwierzętom dzieje się i poczucie ulgi i nadziei, gdy nareszcie kartki stają się białe, a w życiu tygrysów pojawia się promyk nadziei.

Poetycka opowieść o wolności Tygrys to wspólne dzieło Cezarego Harasimowicza i ilustratorki Marty Kurczewskiej. Opowiedziana z perspektywy zwierzęcia historia o ludziach, wolności, życiu i śmierci porusza i zmusza do refleksji. Polecamy z całego serca, jak całą serię Zwierzaki od wydawnictwa Agora dla dzieci 🙂

tytuł: Tygrys

tekst Cezary Harasimowicz

ilustracje: Marta Kurczewska

wydawnictwo: Agora dla dzieci, 2022

objętość: 160 stron

dla dzieci w wieku: 9+

cena okładkowa: 44,99 zł

Reklama

Posty powiązane

Zostaw komentarz