Tajemnica babci Teimy – książka dla dzieci o sztuce i sile tworzenia

Tajemnica babci Teimy - książka dla dzieci o sztuce i sile tworzenia

Dziś u Psotnika “Tajemnica babci Teimy” – książka dla dzieci o sztuce i sile tworzenia oraz o impresjoniźmie, Claudzie Monetcie i spracowanych dłoniach babci 🙂

Główną bohaterką tej opowieści jest kilkuletnia Miriam. To bystra, odrobinę zarozumiała dziewczynka, która uwielbia rysować. W domu dziadków, na strychu ma swoją pracownię. Tam spędza sporo czasu i tworzy. Z pomocą pudełka pasteli powstają tam wspaniałe dzieła.

W domu babcia Teima zajmuje się gotowaniem. Miriam bardzo ją kocha, ale patrzy na staruszkę krytycznie… babcia ma taki brzydki pstrokaty fartuch, zniszczone wiekiem i ciężką pracą dłonie. Miriam nigdy nie będzie zajmowac się takimi przyziemnymi sprawami, o nie!

Pewnego razu, gdy rodzina spędza wspólnie czas przy kuchennym stole, dziewczynka zaprasza babcię do swojej pracowni, chce pochwalić się pracami, które wykonała. Ku jej zaskoczeniu, zawsze zajęta pracą babcia, przyjmuje propozycję z entuzjazmem. Gdy są już na miejscu staruszka pyta czy może dokończyć rozpoczęty przez wnuczkę obrazek.

Miriam nie jest zachwycona, pewnie babcia zniszczy tak dobrze zapowiadające się dzieło sztuki…

Stało się jednak coś zupełnie innego. Sprawdźcie sami, jak bardzo doświadczona kobieta zaskoczyła dziewczynkę i jak wielką mądrość jej przekazała!

To opowieść, którą można interpretować na wielu poziomach. Pochwała życiowego doświadczenia, zachęta do kreatywności, tworzenia własnej sztuki. Historia Miriam pokazuje również, jak bardzo pozory mogą mylić i jak wiele sekretów skrywają starsi ludzie. Czasem wystarczy tylko zapytać.

Ilustracje pięknie dopełniają całości, zostały bowiem wykonane pastelami, a kredki te są motywem przewodnim całej historii.

Ciekawostką jest to, że “Tajemnica babci Teimy” została przygotowana w trzech językach. Na każdej stronie tekst został podzielony na trzy części. Pierwsza z nich jest w języku polskim, druga po angielsku, a trzecia w hebrajskim. To dobra pomoc naukowa dla uczniów któregoś z dwóch obcych języków.

“Tajemnica babci Teimy” to jedna z dwóch książek, które ukazały się dzieki staraniom Książek Malki, małego rodzinnego wydawnictwa. Mam nadzieję, że wpadną Wam oko, tak jak Psotnikowi 🙂 Zwłaszcza, że dziś prezentowana pozycja jest pierwszą w planowanej serii “Miri mała artystka”. Być może wydawnictwo planuje serię, która przybliży dzieciom różne techniki plastyczne?

tytuł: Tajemnica babci Teimy

tekst: Michał Targosz

ilustracje: Monika Urbaniak

tłumaczenie na język angielski: Aleksandra Sikora-Rahimi

tłumaczenie na język hebrajski: Anna Piątek

wydawnictwo: Książki Malki, 2019

objętość: 32 strony

cena okładkowa: 34,90 zł

Reklama

Posty powiązane

Zostaw komentarz