Brzechwa dzieciom. Dzieła wszystkie. Pan Kleks, blog o książkach dla dzieci

“Brzechwa dzieciom. Dzieła wszystkie. Pan Kleks”!

Prezentujemy jedną z najgorętszych premier wydawniczych ostatnich dni i książkę wyjątkowo przez nas wyczekiwaną.

To bardzo dobrze znany tekst, ale w nowej, cudownej, szacie graficznej… zawiera całość fantastycznych opowieści Jana Brzechwy o niesamowitym profesorze, Ambrożym Kleksie oraz prowadzonej przez niego magicznej szkole.

Najpierw, wraz z powstawaniem, trzy tomy były wydane osobno: “Akademia pana Kleksa” w 1946 roku, “Podróże pana Kleksa”w 1961 roku oraz “Tryumf pana Kleksa”w 1965. Następnie, w 1968 roku, wszystkie ukazały się w jednym, zatytułowanym “Pan Kleks”, zilustrowanym przez mistrza Jana Marcina Szancera.

Kto z nas nie zna pana Kleksa? Kto w dzieciństwie nie przenosił się w wyobraźni na ulicę Czekoladową? Kto nie pamięta ekranizacji i niezapomnianego wcielenia Piotra Fronczewskiego? 🙂 Tej książki po prostu nie może zabraknąć w żadnej biblioteczce! “Akademia …” ukazała się po raz pierwszy zaraz po II wojnie światowej i od tego czasu sięgają po nią kolejne pokolenia dzieci, nie tylko w Polsce.

Bardzo bym chciała żeby tak zostało!

blog o książkach dla dzieci

Nie będę streszczać przygód, jakie spotykają bohaterów tych historii. Zapewniam, że warto je przeczytać dzieciom. Wszyscy będziecie się dobrze bawić, bowiem to książka, która, pomimo upływu czasu, wciąż zachwyca. Napisana w trudnych czasach, ku pociesze, nadal rozśmiesza i bawi.

Ilustracje niesamowicie pasują do klimatu powieści, ale równocześnie, dzięki nowoczesnej kresce, odmładzają tekst. Szczególnie podobają mi się nakrapiane powierzchnie, kojarzą się z szablonami i farbami w sprayu.

Marianna Sztyma (ur. 1973) jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, a styl jej prac jest niepowtarzalny. Mogliście zetknąć się z nimi zarówno w prasie kolorowej, m.in. w „Twoim Stylu”, „Newsweeku”, „Wysokich Obcasach”, „Zwierciadle”, „Elle” czy „Wprost”, ale także w wielu książkach dla dzieci. Ze wszystkich, zilustrowanych dotąd przez artystkę książek, najbardziej lubię „Jak zostałam wiedźmą” Doroty Masłowskiej oraz “Moje cudowne dzieciństwo w Aleppo” Grzegorza Gortata, ale lista tytułów jest dość długa 🙂

Ilustracja do książki dla dzieci Jan Brzechwa

Brzechwa dzieciom. Dzieła wszystkie. Pan Kleks

Brzechwa dzieciom. Dzieła wszystkie. Pan Kleks

Brzechwa dzieciom. Dzieła wszystkie. Pan Kleks

Brzechwa dzieciom. Dzieła wszystkie. Pan Kleks

tytuł: “Brzechwa dzieciom. Dzieła wszystkie. Pan Kleks”

trzeci tom cyklu, zawiera powieści: “Akademia pana Kleksa”, “Podróże pana Kleksa”, “Tryumf pana Kleksa” oraz wstęp Grzegorza Leszczyńskiego

tekst: Jan Brzechwa

ilustracje: Marianna Sztyma

wydawnictwo: Nasza Księgarnia, 2017

objętość: 336 stron

dla dzieci w wieku: 6+

cena okładkowa: 69,90 zł

Brzechwa dzieciom. Dzieła wszystkie. Pan Kleks

Reklama

Posty powiązane

Zostaw komentarz