Książki filozoficzne dla dzieci - dwie nowości

Dziś prezentujemy książki filozoficzne dla dzieci – dwie nowości z katalogu wydawnictwa Zakamarki.

Sporo je łączy… tematyka, ojczysty kraj Szwecja, polski wydawca, dziesięcioro dziecięcych bohaterów w każdej z nich, dość krótki tekst, przepiękne ilustracje. Różnią się formatami, rekomendowanym wiekiem odbiorcy i estetyką, ale nie tak bardzo 🙂 Zobaczcie…

Ja i inni

tekst: Ylva Karlsson, ilustracje: Sara Lundberg, tłumaczenie: Katarzyna Skalska, Zakamarki 2022, dla dzieci w wieku: 6+

To przepięknie, malarsko i z rozmachem, zilustrowana książka, w której tekstu nie jest bardzo dużo, ale za to ogrom tematów do refleksji i dyskusji. Za pomocą opowieści-łańcucha poznajemy dziesięcioro dzieci. Każde z nich na chwilę staje się głównym bohaterem i opowiada o sobie, sytuacji, w której się właśnie znajduje. Każde z nich, na końcu swojej wypowiedzi, zastanawia się, jak to by było, być kimś zupełnie innym i wtedy czytelnik przenosi się do tej właśnie osoby, która rozpoczyna swoją historię, swoją perspektywę.

Na kartach tej pięknej książki poruszane są tematy ważne, dla niektórych najważniejsze… przyjaźń, miłość, bliskość, wojna, niebinarność płciowa, ciężka choroba, śmierć i kilka innych.

Wszyscy pytają dlaczego

tekst: Eva Susso, ilustracje: Anna Hoglund, tłumaczenie: Agnieszka Stróżyk, Zakamarki 2022, dla dzieci w wieku: 9+

Wszyscy pytają dlaczego jest przeznaczona dla nieco starszych odbiorców i jest odrobinę trudniejsza. Dla dzieci to pierwsze spotkanie z myślą filozoficzną, dla dorosłych – powtórka z myśli filozoficznej w pigułce 🙂

Dziesięcioro dziecięcych bohaterów zastanawia się nad odpowiedziami na pytania, które człowiek zadaje sobie pewnie od zarania ludzkości… Dlaczego musimy umrzeć? Co to znaczy, że istnieję? Skąd się bierze złe traktowanie innych?  i kila innych… Każde z rozważań dzieci wzbogacone jest cytatem jednego z wielkich filozofów, a w ostatnim rozdziale znajdziecie notatki o każdym z nich.

Tej pozycji także trudno odmówić niesamowitej szaty graficznej. Wielka formatem, zachwyca od pierwszego wejrzenia. To za sprawą całostronicowych, dość melancholijnych i refleksyjnych obrazów niepowtarzalnej Anny Höglund, która chyba nie podejmuje się błahych tematów.

Przepiękna, inspirująca książka dla każdego. Polecamy z całego serca!

Uwielbiamy książki filozoficzne dla dzieci – dwie nowości z Zakamarków skradły nasze serca dokumentnie 🙂

Znacie jakieś inne tytuły, z tej kategorii, godne polecania?

Reklama

Posty powiązane

Zostaw komentarz