Świetlik - Eric Carle o samotności

Dziś prezentujemy kartonową książkę dla maluszków Świetlik – Eric Carle o samotności i poszukiwaniu przyjaciół…

Każda kolejna książka tego Autora, to totalny hit. Ilustracje są na tyle charakterystyczne, że są rozpoznawalne na całym świecie.  Autor pokrywał skrawki papieru farbami i za pomocą różnych narzędzi (pędzli, gąbek, palców, itp) uzyskiwał różne tekstury, między innymi przypominające włosy, pióra, niebo czy sierść zwierząt. Wiele z jego książek ma powycinane dziury (Bardzo głodna gąsienica), folie (Konik morski), a nawet mrugające światełka lub wydaje dźwięki. W dziś prezentowanym Świetliku zastosowano świecącą folię, która rozświetla pupy świetlików na ostatniej rozkładówce 🙂 Wygląda to przeuroczo!

Oczywiście sekret sukcesu książek Erica Carle nie kryje się jedynie w technice ilustrowania i wysokiej wartości artystycznej. Największymi atutami jego twórczości jest uniwersalność tematów, bo problemy, których dotyczą książki tego autora dotykają tematów, z którymi mierzy się każdy człowiek, niezależnie od wieku i szerokości geograficznej jego pochodzenia. Przyjaźń, miłość, samotność, rodzicielstwo, dorastanie, a wszystko to ściśle powiązane z przyrodą, zwierzętami, często owadami, ale nie tylko.

Nowość od wydawnictwa Tatarak, ukazuje historię pewnego malutkiego chrząszcza, który zamiast pancerza, ma specjalny narząd, który wytwarza światło 🙂 To oczywiście tytułowy świetlik, który urodził się o zachodzie słońca i od razu poczuł, że jest bardzo bardzo samotny. Bohater zapalił swoje światełko i wyruszył w podróż, by znaleźć towarzystwo.

Niestety sprawa okazała się trudna. Każde światło, do którego się zbliżał, okazywało się czymś zupełnie innym, niż drugim świetlikiem… latarką, reflektorem auta, lampą w domu… Jego droga do odnalezienia świetlików była trudna. Spotkał na swej drodze ludzi – dzieci i dorosłych, ale również zwierzęta, których oczy świeciły w ciemności, samochody, a nawet pokaz fajerwerków.

Książka jest oczywiście śliczna, w małym poręcznym formacie, ma kartonowe strony i bezpieczne, zaokrąglone rogi. Od moich zagranicznym malutkich Klientów wiem, że na zachodzie Europy jest znana już od jakiegoś czasu, w USA ukazała się po raz pierwszy w połowie lat 90tych XX wieku. Bardzo się cieszę, że Świetlik dołączył do zacnego grona kartonówek Erica Carla wydanych po polsku 🙂 Nie przegapcie!

tytuł: Świetlik

tekst i ilustracje: Eric Carle

tłumaczenie: L. Hadder

wydawnictwo: Tatarak, 2023

objętość: 32 strony

cena okładkowa: 34 zł

Reklama

Posty powiązane

Zostaw komentarz