Ruda - książka dla dzieci o podążaniu własną ścieżką i akceptacji inności

Ruda – książka dla dzieci o podążaniu własną ścieżką i akceptacji inności jest po prostu niesamowita. Ukazała się z języku polskim dzięki staraniom warszawskiego wydawnictwa Tatarak.

To wspólne dzieło ojca i syna. Józef i Piotr Wilkoń nie po raz pierwszy podjęli się wspólnej pracy… całkiem niedawno była chociażby premiera Kocich ścieżek,  innej kociej opowieści tego samego duetu 🙂

Na Czarnym Wzgórzu mieszkała pewna arystokratyczna kocia rodzina. Pan Kacper i pani Micia oczekiwali potomstwa. Pan domu był dumny szczególnie z tego, że wszyscy z jego rodu (od pokoleń!) mieli czarne futro. Gdy pewnego dnia Micia przyszła przedstawić Kacprowi ich dzieci, jedno z piątki zostawiła za drzwiami. Była zakłopotana, wiedziała bowiem, że ojciec kociąt nie będzie zadowolony. Ten w końcu otworzył drzwi i odkrył, że jedno kociątko jest kompletnie rude. Ojciec poczuł się jak w złym śnie… co za wstyd! Co powiedzą krewni!?!

Opisane w książce rozczarowanie ojca swoim dzieckiem jest tak poruszające, tak trudne do zrozumienia, że ma się ochotę zabrać kociaka z kart, mocno przytulić i zapewnić, że wszystko będzie dobrze.  Niestety tak się nie da i czytelnik jest świadkiem dalszych niepowodzeń małej.

Pewnego dnia Ruda postanowiła odejść od rodziny. Czuła się nieakceptowana, samotna, niezrozumiana i wiedziała, że musi iść własną ścieżką. Przeczytajcie koniecznie, gdzie ją zawiodła ta droga, ale zapewniam Was, że jej historia kończy się dobrze. Kocica udowodniła, że trzeba przede wszystkim być sobą, realizować własne marzenia, a otoczenia powinno wspierać inność, zamiast się jej wstydzić 🙂

Ruda to opowieść wyjątkowa… wzruszająca i ważna. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach, tak trudnych dla osób odmiennych.

Czytajcie z dziećmi o Rudej, rozmawiajcie o potrzebie akceptacji, tolerancji i podziwiajcie cudowne ilustracje mistrza Józefa Wilkonia!

tytuł: Ruda

tekst: Piotr Wilkoń

ilustracje: Józef Wilkoń

wydawnictwo: Tatarak, 2022

objętość: 28 stron

dla dzieci w wieku: 4-6 lat

cena okładkowa: 46 zł

Jeśli macie ochotę na więcej książek zilustrowanych przez Józefa Wilkonia, to zapraszam tu!

Ruda – książka dla dzieci o podążaniu własną ścieżką i akceptacji inności dotyka tematów, które często tu poruszamy.

Jeśli chcecie więcej książek dla przedszkolaków o tolerancji to zapraszamy tu!

Reklama

Posty powiązane

Zostaw komentarz