Sen o Wenecji – Štěpán Zavřel powraca

Sen o Wenecji - Štěpán Zavřel powraca

Już jest Sen o Wenecji – Štěpán Zavřel powraca! Nowość od wydawnictwa Tatarak, objęta patronatem Psotnika, to druga książka dla dzieci niesamowitego, zupełnie nieznanego dotąd w naszym kraju, czeskiego Autora.

Książka ukazała się w serii “Ja, Europejczyk”. Współfinansowana w ramach programu Unii Europejskiej “Kreatywna Europa” i jest drugą z kilku planowanych w cyklu, który ma na celu przybliżenie wybitnego, a zupełnie nieznanego autora.

Cała przygoda rozpoczęła się od szkolnej pracy w jednej z weneckich szkół… a co by było, gdyby poziom wody w mieście podniósł się tak bardzo, że wszystko zostałoby zalane? Dzieci dostały zadanie narysowania lub namalowania podwodnego miasta. Jeden z uczniów, Marco, namalował syrenkę, a gdy tego samego dnia, zapadł w sen w swoim łóżku, obudziło go pukanie do okna. To Syrenka we własnej osobie podziękowała, że ją sportretował i zaprosiła na wycieczkę po podwodnym mieście.

Czy jest jakiekolwiek dziecko na świecie, które odmówiłoby udziału w takiej przygodzie? Wszak podwodny świat jest niewyczerpanym źródłem inspiracji dla artystów wszelkich technik 🙂 Główny bohater, Marco wraz ze swoją przewodniczką, odwiedził dobrze znane mu miejsca, zajrzał do okien sławnych budynków. Niesamowicie pobudzająca wyobraźnię opowieść, nie byłaby taka sama gdyby nie czarujące, malarskie, w retro klimacie ilustracje autora.

Jeśli poznaliście już pierwszą książkę tego Autora, która niedawno ukazała się po polsku, zatytułowaną “Dziadek Tomek” to wiecie, jak urzekające to są ilustracje. Tu technika malarska jest inna. W zanurzonych pod wodą obrazach brak ostrych konturów i wyraźnych kresek, które są charakterystyczne dla obrazów z “Dziadka Tomka”…. w “Śnie o Wenecji”, jak to pod wodą i w marzeniu sennym, wszystko jest miękkie, niewyraźne i falujące. Kolorystyka tej książki idealnie opisuje to, co dzieje się pod wodą. Pełno tu niebiskiego, turkusu, głębokiej zieleni i brązu, zobaczcie…

tytuł: Sen o Wenecji

autor pomysłu i ilustracji: Štěpán Zavřel

tekst włoski: Mafra Gagliardi

tłumaczenie: Monika Motkowicz

wydawnictwo: Tatarak, 2021

objętość: 32 strony

dla dzieci w wieku: 4+

cena okładkowa: 39 zł

Reklama

Posty powiązane

Zostaw komentarz