Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek 2

Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek 2

Właśnie ukazały się Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek 2, kontynuacja światowego bestsellera. To jedna z najbardziej oczekiwanych premier tego roku w naszym domu. 

Jeśli znacie pierwszy tom, to doskonale wiecie jak książka jest zbudowana.

To niesamowity leksykon wybitnych kobiet pionierek. Ze wszystkich dziedzin, jakie można sobie wymarzyć, z całego świata, przedstawicielki różnych ras, mieszkanki wszystkich kontynentów.

Sto wyjątkowych kobiet, których osiągnięcia mogą być inspiracją dla dzieci. Tytuł zawęża grono zainteresowanych do dziewczynek, ale to tylko pozory. To świetna lektura także dla chłopców.

Wśród wybranych postaci najwięcej znalazło się reprezentantek Stanów Zjednoczonych. Polskę reprezentuje nasza noblistka, Wisława Szymborska. Wśród pisarek dla młodych czytelników znalazły się Beatrix Potter i J.K.Rowling.

Każda z omówionych postaci otrzymała całą rozkładówkę. Z lewej strony krótka opowieść, napisana bardzo prostym, przystępnym językiem, bez zbędnych dat i nudnych faktów historycznych. Po prawej stronie mieści się portret oraz cytat – złota myśl przypisywana danej postaci.

Każdą z bohaterek sportretowała inna artystka (lub prawie każdą). Wśród pięćdziesięciu ilustratorek z całego świata znalazła się jedna Polka – Zosia Dzierżawska, która w tym tomie sportretowała bojowniczkę francuskiego ruchu oporu, Andree Peel oraz Wisławę Szymborską!

Ten zabieg bardzo mi się podoba, dzięki starannemu doborowi ilustratora do opisywanej postaci – każdy wizerunek jest inny, stylem pasujący do postaci. Trudno byłoby osiągnąć taki efekt jednej osobie.

Książka została przygotowana w taki sposób, by właściciel mógł go spersonalizować. Na początku książki znajduje się miejsce na podpis lub eksilibris, a na końcu są strony przygotowane na notatki, opisanie własnej historii i stworzenie autoportretu. Znajduje się tam również słowniczek, zawierający wytłumaczene trudnych słów, które występują w tekście, takich jak bojkot, flora i fauna czy cukrzyca.

Nie dość, że ciekawa, mądra, pięknie zilustrowana, to jeszcze starannie wydana. Twarda oprawa, piękne kolory i żółta wstążeczka. POLECAM, bo choć pewnie nie każda opisana postać zrobi na Was wrażenie, to na pewno mnóstwo zainspiruje, zachwyci i wzruszy!

tytuł: Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek 2

tekst: Francesca Cavallo, Elena Favilli

tlumaczenie: Ewa Borówka

wydawnictwo: Debit, 2018

objętość: 224 strony

dla dzieci w wieku: 6+

cena okładkowa: 59,90 zł

Ale na tym nie koniec 🙂 Oprócz Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek 2 na Strefie Psotnika znajdzieci inne książki o wybitnych kobietach, które opisywaliśmy między innymi tu!

Reklama

Posty powiązane

Zostaw komentarz