Kieszonkowy przewodnik po ziołach dla dzieci – Parzyziółko

Kieszonkowy przewodnik po ziołach dla dzieci - Parzyziółko

Ta pozycja miała swoją premierę pod koniec sierpnia, ale czekaliśmy z prezentacją na idealny  moment… to książka pachnąca bazylią, imbirem i pietruszką. Przepiękny kieszonkowy przewodnik po ziołach dla dzieci – Parzyziółko od wydawnictwa Tadam.

To autorska książka Doroty Wojciechowskiej-Danek, której charakterystyczną kreskę na pewno rozpoznajecie. Wielokrotnie pokazywaliśmy książki ilustrowane przez tą ilustratorkę, tym bardziej jest nam miło, że teraz mamy w łapkach jej autorski, od A do Z, projekt. 🙂

Na wstępie czytelnik zostaje serdecznie przywitany przez gospodarza publikacji… doświadczonego zielarza, profesora Parzyziółko, który zaprasza do zapoznania się z jego sekretnymi zapiskami, zachęca do zajrzenia do swojej pracowni i obiecuje zdradzić kilka tajemniczych mikstur.

Książka została podzielonna na cztery części.

Pierwsza, najobszerniejsza, zatytułowana Zielnik, zawiera opisy i portrety konkretnych gatunkiów roślin. Każde zioło otrzymało swoją własną rozkładówkę. Po jednej stronie znajduje się krótki, ale ARCYCIEKAWY opis, zawierający jakąś ciekawostkę. Czytanie tych opisów nie ma nic wspólnego z opisem z encyklopedii – tu nie ma nudy i informacji, które wylecą z głowy zaraz po przeczytaniu 🙂 Każda roślina została przepięknie zilustrowana przez autorkę.

Druga część została poświęcona opisom zastosowania ziół w różnych dziedzinach, takich jak medycyna, kosmetyki czy kuchnia. Przecież zioła towarzyszą nam każdego dnia, niemal na każdym kroku… w obiedzie, szamponie czy lekarstwie!

W kolejnej, trzeciej części, znajdują się przepisy na domowe mikstury. Nie zdradzę Wam wszystkich, ale naszą ulubioną okazał się “Olej z bazyliszka”.

W czwartej, ostatniej części, profesor zdradza kulisy prowadzenia przydomowego ogródka ziołowego, wyjaśnia jak należy zioła sadzić i wysiewać. Dzięki tym poradom, każdy może spróbować swoich sił we własnym domu… w doniczkach, na balkonie czy przy domu. 

Książka ma podłużny, kieszonkowy format 13 x 26 cm, ale jest bardzo elegancko wydana. Piękny niepowlekany papier, twarda oprawa, grzbiet w kolorystyce drewna oraz aksamitna czerwona wstążeczka do zaznaczania.

Celem autorki było stworzenie książki, która zainteresuje dzieci zielarstwem… i myślę, że to się udało! Książka zachęca do kontaktu z przyrodą, spędzania czasu na łonie natury i eksperymentowania.

Uciekam… do mojej herbaty z imbirem, a książkę BARDZO polecam 🙂

tytuł: Parzyziółko

tekst i ilustracje: Dorota Wojciiechowska-Danek

wydawnictwo: Tadam, 2018

objętość: 84 strony

dla dzieci w wieku: 6+

cena okładkowa: 34 zł

Reklama

Posty powiązane

Comments (2)

Piękna książka! To będzie super prezent dla mojego synka:)

też bardzo nam się podoba 🙂

Zostaw komentarz