„Wakacje Mikołajka” Teatr Lalka

„Wakacje Mikołajka” Teatr Lalka

Jak pisać o kultowej książce, żeby nie popaść w banał?

Ja po prostu kocham Mikołajka. Za każdym razem, gdy jakiś twórca porywa się na “Mikołajka” z niepokojem przyglądam się efektom. Uwielbiam audiobooki przeczytane przez Stuhrów – ojca i syna, zaakceptowałam wersje filmowe historii, ale najbardziej kocham książki.

Długo wahałam się, kiedy “Mikołajka” przeczytać Aleksandrowi. Ośmieliła mnie moja koleżanka Molga, autorytatywnie głosząc, że to już najwyższy czas, bo ona już od dawna zaczytuje się z córką. Syn od razu pokochał książkę i natychmiast zauważyłam jej przemożny wpływ na nasze życie. Otóż mój najgrzeczniejszy na świecie syn, w istotnych chwilach pytał mnie często: “chcesz fangę w nos?”. Nie wiem, czy jakaś inna książka przyniosła nam tyle śmiechu i radości. Jest obecna w naszym domu i sercu bez przerwy.

“Wakacje Mikołajka” to czwarta część serii duetu Gościnny/Sempe, wydana po raz pierwszy w Paryżu w 1962 roku. Opowiada dwie wakacyjne historie: w Bretanii i wyjazd na kolonie.

Z radością donoszę Wam, że dziś premiera “Wakacji Mikołajka” w warszawskim Teatrze Lalka. Wczoraj oglądałyśmy próbę generalną.

Oto mamy Mikołajka na życiowym zakręcie. Właśnie kończy się szkoła i rozpoczynają wakacje, a Mikołajek po raz pierwszy wyjeżdża zupełnie sam, bez rodziców na prawdziwy obóz. Pod opieką drużynowego Pana Râteau (brawurowa rola Romana Holca – brawo!) on oraz inni chłopcy mają stać się “prawdziwymi mężczyznami”. Spektakl momentami jest lalkowy, potem na scenie lalki zastępują aktorzy, co symbolicznie obrazuje przejście chłopców w dorosłość. Scenografia, choć prosta, wspaniale buduje świat historii, a pomysł z wycieraczkami jest po prostu doskonały! Wielka wyprawa na ryby, zakończona sukcesem i “wkładem” Mikołajka w zupę rybną dla całego obozu niebieskich, nocna zabawa w podchody, odwiedziny rodziców Kryspina i Mikołaja – to wszystko zobaczycie w spektaklu.

„Wakacje Mikołajka” Teatr Lalka

„Wakacje Mikołajka” Teatr Lalka

„Wakacje Mikołajka” Teatr Lalka

fot. Tomasz Ostrowski

 

Śmiałyśmy się razem z młodszą publicznością, a zawołanie drużyny Mikołaja: “odwagi!” wciąż wywołuje mój uśmiech:-D

Dla tych, co kochają Mikołajka i tych, którzy w środku zimy tęsknią za wakacjami.

Zobaczcie!

„Wakacje Mikołajka”

reżyseria: Jakub Krofta

Teatr Lalka w Warszawie

bilety: 35 zł

Reklama

Posty powiązane

Comments (4)

Świetnie!! Dobrze, że śledzę Was na bieżąco. Wiem, co będę robić dzisiaj z rodziną! Idziemy do teatru 🙂 Dzięki wielkie!!

dziękuję za recenzję, na pewno wybierzemy się z dzieciakami ! Dziś po raz pierwszy natknęłam się na Waszą stronę, jest niezwykle ciekawa i piękna graficznie. Piszcie dziewczyny jak najwięcej !

dziękujemy i zapraszamy częściej 🙂

Kasia, nie jestem pewna czy na dziś uda Ci się zdobyć bilety 🙂 myślę, że to możliwe dopiero na luty przy pomyślnych wiatrach 🙂

Zostaw komentarz