Liczymy razem – pierwsza książka do matematyki

Liczymy razem - pierwsza książka do matematyki

W katalogu wydawnictwa TAKO właśnie ukazała się perełka dla dzieci w wieku przedszkolnym 🙂 Liczymy razem – pierwsza książka do matematyki autorstwa wybitnego japońskiego autora, Mitsumasa Anno.

To prawdziwie interdyscyplinarne połączenie, tak charakterystyczne dla tego autora! Mamy matematykę, piękną artystyczną książkę obrazkową do obserwowania bohaterów, naukę pór roku i miesięcy oraz zegara i kilka innych 🙂 Ale po kolei…

To książka, która może być zaproszeniem do, pierwszej w życiu dziecka, przygody i zabawy z matematyką. Bo przecież ona jest wszędzie wokół nas. Przepięknie zmalowane plansze, na których nic nie znalazło się przypadkiem, zainspirują Was do matematycznych odkryć w domu, na spacerze w parku czy w sklepie.

Książka składa się z cudownie zilustrowanych plansz, z której każda zajmuje całą rozkładówkę. Pierwsza poświęcona jest liczbie zero, a każda kolejna liczbie większej o jeden, aż do dwunastu. 

Na pierwszej planszy (zero) widzimy pusty zaśnieżony krajobraz. To rozpościerające się po horyzont pole z rzeczką. Na kolejnej pojawiają się w tym obrazie pojedyńcze obiekty… jeden budynek, jeden ptak, jedno drzewo… i tak analogicznie wraz z liczbą, której przypisana jest dana rozkładówka, rośnie liczba elementów.

Na każdej planszy mamy mnóstwo liczenia, porównywania z poprzednimi i następnymi obrazami. Poprzez odnajdowanie różnic w ilustracjach, dziecko w naturalny sposób zaczyna rozumiec czym są liczby. Ilustracje są bardzo piękne, pełne detali, których bogactwo może docenić tylko naprawdę wnikliwy obserwator. Wszak zegar na lokalnej wieży zawsze wskazuje godzinę odpowiadającą liczbie danej planszy, a czasem można znaleźć numer na domu. Nawet pozornie zbyt duża liczba okien w budynku może być wspaniałą niespodzianką 🙂 Przyglądajcie się uważnie 🙂

Ze strony na stronę obserwujemy rozwój wsi i jej mieszkańców. Systematycznie powstają nowe domy, pojawiają się zwierzęta gospodarskie i rośliny. Tę książkę można zatem potraktować również jako wyszukiwankę, która rozwija zmysł obserwacji, spostrzegawczość i wyobraźnię. Wraz z rosnącymi liczbami, zmienia się otoczenie i przyroda, zgodnie z miesiącami kalendarzowymi, śnieg ustępuje zielonej trawie, następują po sobie kojene pory roku. Oglądając ją wspólnie można opowieadać niestworzone historie, ograniczone tylko własną wyobrźnią.

Autorem książki jest Mitsumasa Anno (ur. 1926), wybitny malarz i autor książek obrazkowych, który przez wiele lat był również nauczycielem matematyki. Ten wszechstronny artysta był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany zarówno w swojej ojczyźnie Japonii, jak i na całym świecie. Ukazywanie świata w niekonwencjonalny sposób i próba zachęcania młodych czytelników do rozwoju w wielu dziedzinach to znaki rozpoznawcze jego książek. Więcej o tym autorze przeczytacie w obszernej nocie “O autorze” na końcu książki “Liczmy razem” .

Na koniec super wiadomość! Książka “Liczymy razem” powstałą jako pierwsza z nowej serii wydawnictwa TAKO – Wspaniała Matematyka. Wydawca zdradził nam, że planowane są kolejne pozycje do zabawy z matematyką, tym razem dla nieco starszych odbiorców! Bardzo się cieszymy! Kochajcie matematykę i bawcie się nią z dziećmi 🙂

tytuł: Liczymy razem

autor: Mitsumasa Anno

tłumaczenie: Karolina Radomska-Nishii

wydawnictwo: TAKO, 2019

objętość: 28 stron

cena okładkowa: 36 zł

dla dzieci w wieku: 3+

Reklama

Posty powiązane

Zostaw komentarz