Nolens volens czyli chcąc nie chcąc. Prawie 100 sentencji łacińskich i kilka greckich

Nolens volens czyli chcąc nie chcąc. Prawie 100 sentencji łacińskich i kilka greckich

Początek roku szkolnego jest idealnym pretekstem by zaprezentować Wam niezwykłą książkę, która ukazała się przed wakacjami 2020 dzięki staraniom wydawnictwa Druganoga. “Nolens volens czyli chcąc nie chcąc. Prawie 100 sentencji łacińskich i kilka greckich”! Śliczna, mądra, genialnie zilustrowana!

Must have każdego, nie tylko ucznia 🙂 Przyda się co najmniej do matury, a może jeszcze dłużej 🙂 To książka, do której się wraca, czyta na wyrywki i znowu sięga po potrzebny fragment za jakiś czas.

Jak dość dobrze opisuje tytuł, to kompilacja starożytnych sentencji. Lektura nie tylko w zabawny i lekki sposób objaśnia słowo po słowie znane powiedzenia, ale uświadamia, jak bardzo wciąż obecna i żywa jest łacina.  Dacie wiarę, że w obecnie funkcjonujących językach romańskich, takich jak francuski czy hiszpański, aż osiem na dziesięć wyrazów pochodzi z łaciny?

“Z dziesiejszej perspektywy wyraźnie widać, że język ten jest influencerem o ogromnym zasięgu”

Autorka przekona Was, że łacina, choć uznana za język martwy, wcale martwa nie jest. Nie dość, że wyrazy łacińskie spotykamy na każdym kroku w tekstach piosenek, logotypach, w świecie sportu… to nowo odkrywane gatunki roślin i zwierząt otrzymują łacińkie nazwy, powstają strony internetowe, periodyki i fora dyskusyjne w tym języku!

Zuzanna Kisielewska wybrała kilkadziesiąt łacińskich sentencji, które nie tylko objaśniła Czytelnikom, ale znalazła na ich temat mnóstwo historii, ciekawostek i legend. Książka idealna dla dzieci, młodzieży i dorosłych, świetna dla całej rodziny. Niesamowicie wciągająca, dowcipna i inspirująca. Wszystkie wybrane sentencje zostały pogrupowane w rozdziały, które dotyczą poszczególnych tematów, takich jak PIENIĄDZE, CZAS, MEDYCYNA czy PRAWDY ŻYCIOWE.

Ogromnym atutem “Nolens volens…” są ilustracje Acapulco Studio czyli duetu Agata Dudek i Małgorzata Nowak. Nowoczesne podejście do ilustracji dziecięcej, już w 2016 roku zawiodło obie panie po graficzną nagrodę główną w konkursie Książka Roku organizowanym przez IBBY! Artystki i tu użyły charakterystycznych neonowych kolorów, geometrycznych kształtów, plakatowej formy. Ilustracje dopełniają tekst, grają na skojarzeniach 🙂

tytuł: Nolens volens czyli chcąc nie chcąc. Prawie 100 sentencji łacińskich i kilka greckich

tekst: Zuzanna Kisielewska

ilustacje: Acapulco Studio, Agata Dudek i Małgorzata Nowak

wydawnictwo: Druganoga, 2020

objętość: 112 stron

dla dzieci, młodzieży i dorosłych (8+)

cena okładkowa: 59,90 zł

Reklama

Posty powiązane

Zostaw komentarz