a1

Agata Dudek

Graficzna Nagroda Książka Roku 2016 od IBBY trafiła do dwóch ilustratorek, Agaty Dudek i Małgorzaty Nowak, za ilustracje i projekt graficzny książki Grzegorza Leszczyńskiego

“Daję słowo. Wędrówki po języku i literaturze”

Grzegorz Leszczyński

Dziś chcemy Wam tę wyjątkową książkę zaprezentować.

To przeznaczony dla dzieci i młodzieży, przewodnik po trudnych słowach, zawierający prawie 200 haseł. Znajdziemy tu obszerne wyjaśnienie każdego z nich, zawierające:

  • definicję, napisaną przystępnym językiem;
  • cytaty z różnych źródeł, książek, czasopism i gazet, w których występuje dane słowo, dzięki czemu czytelnik widzi szeroki wachlarz możliwości zastosowania słowa;
  • limeryk, króciutki groteskowy, łatwo przyswajalny dzięki rymom, wierszyk – świetny zabieg, bo trudne słowa łatwiej “wchodzą do głowy” ;
  • miejsce na własne notatki.

“Tyle widzimy w świecie, ile potrafimy nazwać”

Te słowa autora to kwintesencja, powód dla którego powinniśmy tę książkę podsunąć dzieciom. Bo przecież nasze myśli i mowa są wypełnione słowami, to właśnie nimi poznajemy świat. Im więcej słów znamy i rozumiemy, tym więcej jesteśmy w stanie dostrzec i zrozumieć z otaczającej nas rzeczywistości.

Autor zaprasza czytelników do swoistej wędrówki po języku i literaturze na kilka sposobów.

Cytaty zawarte przy każdym z haseł w dużej mierze pochodzą z książek dla dzieci i młodzieży, nie tylko tych najnowszych. Może któryś fragment tak kogoś zaciekawi, że sięgnie po książkę?

Śmieszne wierszyki inspirują do zabawy słowami. Przecież każdy z nas może dobrze się bawić układając śmieszne miniatury.

Hasła, tak jak w każdym słowniku, ułożone są alfabetycznie. Każda kolejna litera otrzymała całostronicową ilustrację. Najchętniej powycinałabym je i zrobiłabym wielki alfabet na ścianie w dziecinnym pokoju.

Ilustracje są bardzo nowoczesne, w neonowych kolorach. Na odblaskowym grubym grzbiecie widnieje napis “* DODAJ DO ULUBIONYCH” 🙂 Widać ją od razu nawet w bardzo bogatej biblioteczce.

Książka jest tak ciekawie napisana, że zwyczajnie wciąga. To pierwszy słownik, który mamy ochotę czytać przed snem 🙂 Polecamy!

Grzegorz Leszczyński

Grzegorz Leszczyński

Grzegorz Leszczyński

Autor książki, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, Grzegorz Leszczyński, na zimowym spacerku z Psotnikiem 🙂

Grzegorz Leszczyński

tekst Grzegorz Leszczyński

ilustracje Agata Dudek i Małgorzata Nowak

Wydawnictwo Tamaryn, 2016

480 stron

dla dzieci 8+

cena okładkowa 54,99 zł

Reklama

Posty powiązane

Comments (1)

Oj trzeba zamowic!

Zostaw komentarz