n8

n7

Dziś cudowna pozycja z katalogu niewielkiego wydawnictwa Łajka “Niedźwiedź polarny”. Rzadko można tak określić książkę popularnonaukową, ale tym razem to całkowicie zasłużone – jest ważna, piękna, z silnym uniwersalnym przesłaniem, dotyczącym wszystkich ludzi żyjących na Ziemi:

“Musimy chronić całą naszą planetę, bo tylko wtedy niedźwiedzie polarne będą mogły przetrwać w swoim arktycznym domu i pomnażać swoją liczbę.”

Jenni Desmond, po docenionej na całym świecie książce “Płetwal błękitny”, wzięła na warsztat inny zagrożony gatunek. Tym razem zabiera czytelników w najzimniejsze rejony naszego globu, by przedstawić zwyczaje ogromnego ssaka morskiego, niedźwiedzia polarnego, który większość życia spędza na zamarzniętej powierzchni Oceanu Arktycznego.

Tropem zwierzęcia udaje się, wraz z czytelnikami, dziewczynka w papierowej koronie. Na pierwszej stronie widać, jak mała rozciągając się leniwie na kanapie otwiera tą samą książkę, którą mamy przed sobą i na naszych oczach staje się jej bohaterką. Przenosi się do krainy niedźwiedzia i jako cichy obserwator podąża jego śladem.

Czytelnik podgląda ssaka w czasie najważniejszych momentów w jego życiu – gdy poluje, żeruje na truchle wieloryba, czyści się po posiłku, walczy z innymi samcami w okresie godowym. Zaglądamy też do legowiska samicy, gdy rodzą się młode oraz towarzyszymy im podczas pierwszych spacerów.

Mnóstwo tu fascynujących informacji i ciekawostek. Czy wiedzieliście, że tak jak wiek drzewa ocenia się na podstawie ilości słojów, tak wiek niedźwiedzia określa się licząc kręgi na jego zębach?

Każda strona jest ilustrowana. Obrazy są malarskie i bardzo realistyczne. Niosą ze sobą niesamowity ładunek emocjonalny, nie można wobec nich pozostać obojętnym…

“Niedźwiedź polarny” jest suppppper! Bardzo polecam!

n2

n3

x

n5

n10

tekst i ilustracje: Jenni Desmond

Wydawnictwo Łajka, 2016

48 stron

dla dzieci 5+

cena okładkowa 39,90 zł

filcowy misiek od Filcowy Skrzat, dziękuję!

 

inne książki o gatunkach zagrożonych prezentowane na Strefie Psotnika:

Wilki z Nowego Meksyku

Reklama

Posty powiązane

Comments (3)

Oj cudna książka! Dla nas jak nic! Siedzimy ostatnio w tematyce. Galeria Dzikich Zwierząt i Nela na Kole Podbiegunowym to nasze lektury wieczorne od tygodnia 🙂

Zapomniałam dodać. CUDOWNE zdjęcia! Jak zwykle zresztą 🙂

dziękujemy! a książka dla wszystkich fanów przyrody!

Zostaw komentarz