Niebieska niedźwiedzica – książka dla dzieci o tolerancji i różnorodności

Niebieska niedźwiedzica - książka dla dzieci o tolerancji i różnorodności

Dziś u Psotnika pierwsza w 2020 roku nowość wydawnictwa Bajka. Nowość, ale nie do końca, to wyjaśnię za chwilę…. “Niebieska niedźwiedzica” to książka dla dzieci o tolerancji i różnorodności, ale również o bezwarunkowej miłości rodzicielskiej. Niezwykle wzruszająca, pięknie zilustowana i ważna pozycja.

Z tym tytułem mogliście już mieć do czynienia, bowiem książka po raz pierwszy ukazała się w 2012 roku i było o niej głośno. W tym samym roku została zwyciężczynią konkursu Przecinek i Kropka na Najlepszą Książkę Dziecięcą. Teraz, osiem lat po premierze, wydawnictwo oddało w ręce czytelników tę opowieść w nieco zmienionej, odświeżonej szacie graficznej.

Historia opowiada losy nietypowej niedźwiedziowej dziewczynki. Nietypowej bo, jak się zapewne domyślacie, urodziła się niebieska. Rodziców zachwycił wygląd córeczki, dali jej na imię Azul. Niestety reakcja otoczenia zupełnie ich zaskoczyła i sprawiła ogromny zawód. Okazało sie bowiem, że inne niedźwiedzie nie akceptują ich błękitnego jak niebo dziecka.

W “Niebieskiej niedźwiedzicy” ten brak akceptacji kogoś innego, ukazany jest jako wielopłaszczyznowe zagadnienie. Negacja małej dziewczynki zaczyna się już od uroczystego powitania Króla, który tradycyjnie zawsze jako pierwszy składa wizytę młodym rodzicom. Niechęć władcy przenosi się na inne, dorosłe niedźwiedzie, a od razu po nich na dzieci, które obserwują starszych i powielają ich, nawet najgorsze, zachowania. Eskalujący się problem doprowadza nawet do powstania specjalnego regulaminu, w którym wyklucza się z zabawy niedźwiedzie inne niż brązowe, czarne czy szare.

To opowieść, którą powinni przeczytać wszycy, niezależnie od wieku. Niestety niesamowicie aktualna i bardzo potrzebna. Czytając co chwila dorosły czytelnik znajduje odniesienia do prawdziwego życia i dostrzega analogiczne sytuacje.

Autorka pokazuje jak wielkie spustoszenie potrafi zdziałać odrzucenie różnorodności. Z jednej strony czytelnik widzi ból rodziców i ich wyróżniającego się dziecka, a z drugiej… stratę, jaką ponosi cała społeczność, gdy w końcu zrezygnowana rodzina opuszcza swój dom, by szukać akceptacji i szczęścia gdzie indziej.

Przeczytajcie z dziećmi koniecznie, by sprawdzić, co sie wydarzy. Zapewniam, że skończy się szczęśliwie i pozostawi przekonanie, że różnorodność jest absolutnie potrzebna, wzbogacająca i potrzebna 🙂 Mądra, wzruszająca, ciepła opowieść o tolerancji dla każdego. Powinna znaleźć się z biblioteczce w każdym domu!

Książka jest pięknie wydana i bogato zilustrowana przez Jonę Jung, której kreskę możecie znać chociażby dzięki niezastąpionej serii o Florce, czy kartonówce “Pisklak” Doroty Gellner.

tytuł: Niebieska niedźwiedzica

tekst: Joanna M. Chmielewska

ilustracje: Jona Jung

wydawnictwo: Bajka, wydanie drugie 2020

objętość: 48 stron

dla dzieci w wieku: 5+

cena okładkowa: 34,90 zł

Reklama

Posty powiązane

Zostaw komentarz