fruw11

fruw11“Fruwajka” to wiersz, poezja najwyższej próby, dla dzieci i dorosłych. Autorem jest Piotr Sommer – wybitny polski poeta, eseista, tłumacz. Kiedyś na spotkaniu autorskim powiedział, że nie pisuje książek dla dzieci czy dla dorosłych, a raczej takie, które też mogą czytać dzieci. “Fruwajka” jest tego najlepszym dowodem.

To poetycka podróż z bohaterem, który lubi się włóczyć i zbierać widoki. Cała opowieść odbywa się wraz z ciągnącą się po wszystkich stronach czarną nitką, która układa się w przeróżne kształty. A podróż trwa całą dobę: w dzień, który symbolizuje żółta okrągła plama, zmierzch, gdy tło robi się szare i w końcu noc, nitka staje się biała, a tło czarne. To kilka kolorów, jedna czarna kreska, żółta plama gdzieniegdzie… a mówią tak dużo! Środki graficzne, które zostały zastosowane tu są bardzo oszczędne, minimalistyczne i wymowne.

Na końcu książki, na wewnętrznej stronie tylnej okładki, jest wklejona żółta koperta, a w niej umieszczona czarna nitka. Można ją układać w różne kształty, a do koperty włożyć je wszystkie, schować swoje widoki.

Choć jest to raczej projekt niszowy, nie jest niemożliwy do zdobycia. Opracowanie graficzne to projekt pracowni Frycz i Wicha, czyli duetu Tomasz Frycz i Marcin Wicha, który jest autorem głośnej książki “Jak przestałem kochać design”. Panowie zapewniają, że ta oszczędność to nie objaw lenistwa 🙂 nie chcieli by grafika przytłoczyła poetycki tekst. Całość to dopracowany w szczegółach piece of art. Bardzo subtelna i po prostu piękna pozycja.

Autor zadedykował książkę swoim wnuczkom – Lence i Rutce, na szczęście my też możemy się nią cieszyć 🙂

Cudna jest! Polecam!

fruw2

fruw3

fruw4

fru2

tekst: Piotr Sommer

projekt graficzny: pracownia projektowa Frycz i Wicha

Wrocławskie Wydawnictwo Warstwy, 2015

30 stron

dla dzieci i dorosłych

Reklama

Posty powiązane

Comments (1)

“Fruwajka” oczarowała mnie od pierwszego wejrzenia. Niesamowicie pobudza wyobraźnię.

Zostaw komentarz