Książka o dojrzewaniu Młodość Wyznania nastolatków

Dziś u Psotnika niezapomniana, ważna i wyjątkowa książka o dojrzewaniu Młodość Wyznania nastolatków, która ukazała się w Polsce dzięki staraniom wydawnictwa Literackiego.

Każdy dorosły przechodził kiedyś okres dorastania, ale po zakończonym procesie drzwi do młodości zostały przed nim zamknięte… ba! zatrzaśnięte z hukiem. Stając się dorośli zostajemy na zawsze wyrzuceni z grupy osób dorastających, nie mamy już dostępu ani powrotu do tego co było, możemy mieć jedynie mgliste pojęcie, przez co przechodzą nastolatkowie.

Linn Skåber (rocznik 1970), norweska aktorka, stand-uperka, piosenkarka i dziennikarka, producentka teatralna oraz filmowa, osobowość telewizyjna i pisarka postanowiła wypytać o dorastanie i dojrzewanie samych zainteresowanych 🙂 Autorka postanowiła zgłębić temat młodości i dojrzewania. Rozmawiała z dziesiątkami nastolatków. Spotykała się z nimi w kawiarniach, w parkach, w ich pokojach i słuchała, co mają do powiedzenia. Z tej pracy wyszło coś bardzo wyjątkowego. W książce znajduje się przeszło trzydzieści opowiadań. Niektóre z tekstów powstały w skutek połączenia kilku różnych rozmów, inne stanowią dokładne cytaty. Całość to wzruszający, poruszający i niezapomniany obraz okresu dorastania.

To pierwsza książka tej autorki w Polsce, ale mam nadzieję, że nie ostatnia 🙂 Linn Skåber opublikowała dotąd trzy, które stały się w jej ojczyźnie, Norwegii, bestsellerami. Wszystkie są zilustrowane przez Lisę Aisato. Prace tej artystki sprawiają, że zawsze robi się magicznie. Nie można przejść obojętnie obok książki, na której okładce widnieje ilustracja Lisy Aisato. Tak samo jest z Młodością. Okładka przyciąga wzrok, poraża i zmusza, by po nią sięgnąć.

Na szczęście książka o dojrzewaniu Młodość Wyznania nastolatków jest bogato zilustrowana i uczta dla oka nie kończy się na okładce 🙂 W środku znajduje się mnóstwo ilustracji, często takich, które zajmują całą rozkładówkę. Przez wzgląd na obrazy Lisy Aisato trochę żałuję, że ta książka nie otrzymała większego formatu, ale rozumiem czemu taką podjęto decyzję… jest poręczna, można by rzec… cozy… ma się ją ochotę przytulić… ją i jej bohaterów.

Nie przegapcie tej nowości. Wielokrotnie nagradzana, sprzedana już w nakładzie 100 000 egzemplarzy niech porywa kolejnych czytelników. Polecamy!

tekst: Linn Skåber

ilustracje: Lisa Aisato

tłumaczenie: Milena Skoczko-Nakielska

wydawnictwo: Literackie, 2022

objętość: 264 strony

dla młodzieży i dorosłych

cena okładkowa: 49,90 zł

 

Jeśli macie ochotę na więcej magicznych książek zilustrowanych przez Lisę Aisato, to zapraszam tu!

Reklama

Posty powiązane

Zostaw komentarz