Lewis Barnavelt na tropie tajemnic. Zagar Czarnoksiężnika – KSIĄŻKA I FILM W KINACH

Lewis Barnavelt na tropie tajemnic. Zagar Czarnoksiężnika - John Bellairs

Dziś coś dla dzieci, które lubią się bać! “Lewis Barnavelt na tropie tajemnic. Zagar Czarnoksiężnika” to pierwszy tom kultowej amerykańskiej serii powieści grozy z lat siedemdziesiątych XX wieku, która, w nowej odsłonie, ma swoją premierę na polskim rynku, wraz z wejściem do kin, pełnometrażowej hollywoodzkiej ekranizacji!

Dzięki wydawnictwu Mamania możemy cieszyć się nowym wydaniem “Zegaru Czarnoksiężnika”, w nowym świetnym przekładzie, a kolejny tom, zatytułowany “Magiczny amulet” jest już w przygotowaniu. 

Rzecz dzieje się w małej miejscowości w USA w 1948 roku. Tytułowego bohatera, dziesięcioletniego Lewisa Barnavelta, poznajemy w drodze do wuja, który ma zaopiekować się osieroconym chłopcem. Jego rodzice zginęli w wypadku samochodowym, a wuj jest jego najbliższym krewnym. Lewis jest pełen obaw… nigdy dotąd nie spotkał wuja Jonatana… a od pobożnych ciotek słyszał o nim same złe opinie.

Gdy wreszcie jest na miejscu, nie tylko okazuje się, że dom, w którym będzie mieszkać jest magiczny, a dodatkowo, że jego wuj jest… czarodziejem! Mieszka w sąsiedztwie dziwnej Pani Zimmerman i wokół dzieją się rzeczy, o których dotąd nie miał pojęcia.

Lewis zaczyna uczyć się magii, a wkrótce okaże się, że jest jedyną osobą, która może ocalić ludzkość.

Od pierwszych stron powieść jest mroczna i cały czas wyczuwa się zagrożenie tykające za rogiem, a raczej za ścianą. W miarę czytania, wrażenie zamienia się w absolutną pewność, bowiem Lewis dowiaduje się o tajemnicach domu, jego historii i śmiertelnie niebezpiecznym wynalazku poprzedniego właściciela. Gdzieś tu został ukryty zegar, którego tykania nie da się zlokalizować, a czas się kończy…

Tak jak przystało na porządną powieść grozy, mamy tu takie plenery jak ponura magiczna rezydencja czy opuszczony cmentarz, a wśród występujących postaci nawet ożywionych zmarłych. Jest przygoda, jest dziecko, które w zwykłym świecie ma problemy z rówieśnikami i akceptacją, a od którego zależy przyszłość wszystkich ludzi na świecie i oczywiście odwieczna walka dobra ze złem.

Projekt okładki i czarno-białe ilustracje, których nie ma w książce zbyt wiele, są autorstwa Aleksandry Kucharskiej-Cybuch. Z okazji na kinową premierę ekranizacji, każdy egzemplarz otrzymał filmową owijkę 😀 My jednak wolimy mroczną okładkę, na której wśród mroków rezydencji wuja błyszczy się wydrukowany srebrną folią tytuł 🙂

Świetna powieść! Czyta się jednym tchem. Podsuwajcie dzieciom w wieku 9+. Oprócz wyjątkowych wrażliwców, którzy oczywiście są wśród nas, dzieci w tym wieku lubią się bać, doskonale odróżniają fikcję literacją od rzeczywistości, a dreszcz strachu na plecach dostarcza im niezapomnianych wrażeń i świetną rozrywkę 🙂

tytuł: Lewis Bernavelt na tropie tajemnic. Zegar czarnoksiężnika

tekst: John Bellairs

ilustracje: Aleksandra Kucharska-Cybuch

tłumaczenie: Edyta Masełko-Łaciok, Karol Łaciok

wydawnictwo: Mamania, 2018

objętość: 184 strony

dla dzieci w wieku: 9+

cena okładkowa: 29,90 zł

Wczoraj mieliśmy okazję zobaczyć na dużym ekranie holywoodzką ekranizację tej powieści. “Zegar Czarnoksiężnika” wchodzi do polskich kin oficjalnie jutro, 21 września 2018 roku.

Film zrobiony z rozmachem, z efektami specjalnymi, z wieloma akcentami humorystycznymi i ze świetną obsadą. W rolę wuja Jonatana wcielił się Jack Black, Pani Zimmerman, genialna Cate Blanchet, a złego czarnoksiężnika Isaaca – Kyle MacLachlan. Piękne kostiumy, niesamowita scenografia, oddająca klimat powojennej Ameryki.

Film jest dość wierną ekranizacją, dzięki animacji komputerowej udało się zrealizować nawet najbardziej magiczne sceny. Jest momentami strasznie i polecamy młodszym nastolatkom oraz tylko wprawionym widzom przed dziesiątym rokiem życia.

Ja nie byłam bardzo zachwycona filmem, ale też nie jestem docelowym odbiorcą 😀 Co dla mnie ważne – moim dzieciom (Tosia 7 lat i Staś 9 lat) film bardzo, ale to bardzo się podobał. Wszyscy oczywiście orzekliśmy zgodnie, że książka jest o wiele lepsza, ale tak jest w większości przypadków.

Obejrzyjcie zwiastun, żeby sprawdzić czy film jest w Waszym klimacie 🙂

Reklama

Posty powiązane

Zostaw komentarz