Kropkoza – seria Lisek i Prosiaczek się rozrosła!

Kropkoza - seria Lisek i Prosiaczek się rozrosła!

Uwaga uwaga! JUŻ jest Kropkoza – seria Lisek i Prosiaczek się rozrosła! To już czwarta książka z kapitalnej norweskiej serii Bjorna Rorvika z szalonymi ilustracjami Pera Dybviga.

Tym razem bardzo aktualny temat. Rzecz tyczy się choroby! Prosiaczka z niezakręconym ogonkiem nie tylko boli gardło, ale i męczy kaszel. Wybrał się więc do leśnego lekarza, w rolę którego wcielił się, znany fanom serii, chytry Lisek.

Doktor to nietypowy, bo choć przyjmuje pacjentów w profesjonalnych fartuchu, to używa chorobometru, przypominającego zepsutą pompkę do roweru i rozpoznaje nietypowe choroby, wręcz niespotykane (u Prosiaczka zdiagnozował zapalenie fumfa). Lekarz stosuje nowatorskie metody leczenia i nietuzinkowe leki, takie jak na przykład…. szyszkiryna.

Nie chcę opowiadać Wam całej fabuły, napiszę tylko, że sprytny Lis, by osiągnąć cel, wpadł na pomysł ciężkiej choroby… kropkozy! By sprawa wyglądała bardziej dramatycznie, pokropkował całe ciałko przyjaciela czerwonym flamastrem. Sprawdźcie po co to zrobił i co z tego wynikło 🙂

Kropkoza to czwarta, po Leśnej gazecie, Kawiarence pod Ptasim Ogonem oraz Biegu z zagadkami, książka w serii, która ukazała się w języku polskim dzięki wydawnictwu Druganoga.

Bohaterami jest dwójka przyjaciół, Lisek i Prosiaczek. Mieszkają w lesie i mają niesamowite przygody. Opowieści o nich są naszpikowane humorem i dowcipem, zarówno sytuacyjnym, jak i językowym. Ciężko ich nie polubić. Bawią i uczą, bo historie nie są miałkie, a czytelnik może śmiało wysnuwać wnioski. Nie oczekujcie porad i morałów. Nikt nie pogrozi paluszkiem, ale każda z opowieści niesie ze sobą mądrość, którą autor zamierzał przekazać niedorosłym czytelnikom.

Zwierzęcy bohaterowie trochę podpatrują, odrobinę naśladują ludzi i wychodzi bardzo zabawnie, zwłaszcza dla tych, którzy cenią abstrakcyjny dowcip.

Autorem tekstu jest Bjorn F. Rorvik, jeden z najbardziej uznanych, wielokrotnie nagradzany w Norwegii, pisarz dla dzieci. Autorem ilustracji jest Per Dybvig, norweski malarz, grafik, autor animacji i ilustracji dziecięcej, którego charakterystyczna kreska przywodzi na myśl dziecięce bazgroły 🙂

Bardzo polecam serię wszystkim dzieciom, nie tylko tym w wieku przedszkolnym!

tytuł: Kropkoza

seria: Lisek i Prosiaczek

tekst: Bjørn F. Rørvik

ilustracje: Per Dybvig

tłumaczenie: Iwona Zimnicka

wydawnictwo: Druganoga, 2020

objętość: 44 strony

dla dzieci w wieku: 5+

cena okładkowa: 35 zł

Reklama

Posty powiązane

Zostaw komentarz