Ilustrowane książki o Pippi dla najmłodszych – ZAKAMARKI

Ilustrowane książki o Pippi dla najmłodszych - ZAKAMARKI

Kiedy ja byłam dzieckiem, książki o najsławniejszej literackiej dziewczynce świata, Pippi, były zarezerwowane dla starszych dzieci, pomimo że w Szwecji już od lat czterdziestych XX wieku pojawiały się pierwsze ilustrowane wersje dla najmłodszych oraz komisky. Od kilku lat, dzięki staraniom wydawnictwa Zakamarki, polskie przedszkolaki mogą czerpać z tego bogactwa i dziś postanowiliśmy zebrać je w jednym miejscu. Oto ilustrowane książki o Pippi dla najmłodszych!

Czy znasz Pippi Pończoszankę?

tekst: Astrid Lindgren, ilustracje: Ingrid Nyman, tłumaczenie: Anna Węgleńska, wydawnictwo: Zakamarki, 2007,

objętość: 28 stron, dla dzieci w wieku: 3+, cena okładkowa: 27,90 zł

Ciężko jest opisywać ilustrowane książki o Pippi dla najmłodszych, z pominięciem tej pozycji 🙂 To moja absolutna faworytka wśród książek dla przedszkolaków, absolutnie obowiązkowa lektura dla wszystkich maluchów. Klasyka, która się nie starzeje i jest wciąż aktualna, zabawna, śliczna. Autorka zebrała tu najciekawsze opowiadania o Pippi i przedstawiła w formie dostępnej już dzieciom trzy i cztero letnim.

Pippi wprowadza się do Willi Śmiesznotki, poznaje grzecznych sąsiadów, Annikę i Tommiego, którzy zza płota obserwują pojawienie się nowego dziecka w ich okolicy. Szybko się okazuje, że dziewczynka jest zupełnie niesamowita – najsilniejsza na świecie, samodzielna i wyzwolona. Może robić co chce, zawsze broni słabszych i ma najlepsze pomysły. Po prostu najlepsza przyjaciółka.

Książka to absolutna światowa klasyka. Została wydana w Szwecji po raz pierwszy w 1947 roku! Czy wy to sobie możecie wyobrazić?

Pippi się wprowadza i inne komiksy

tekst: Astrid Lindgren, ilustracje: Ingrid Vang Nyman, tłumaczenie: Anna Węgleńska, wydawnictwo: Zakamarki, 2015,

objętość: 60 stron, dla dzieci w wieku: 3+, cena okładkowa: 39,90 zł

To pierwszy z trzech tomów komiksów o Pippi, które powstały w ogóle, a pierwszy z dwóch wydanych dotychczas w języku polskim.

Astrid Lindgren wraz z ilustratorką Ingrid Vang Nyman, stworzyły proste komiksy, które ukazywały się pod koniec lat pięćdziesiątych XX wieku, w kolejnych numerach miesięcznika dla dzieci, a dopiero dekadę później zostały wydane w Szwecji w wersji książkowej.

Teksty w dymkach są napisane odręcznym pismem, ale literami drukowanymi. Świetnie nadają się do współnego czytania, ale dzięki temu mogą stać się również pierwszą samodzielną lekturą.

Ten tom zawiera następujące odcinki przygód Pippi:

Pippi się wprowadza
Pippi jest poszukiwaczem rzeczy
Pippi bawi się w berka z policjantami
Pippi idzie do szkoły
Pippi idzie do cyrku
Pippi i Silny Adolf
Pippi chodzi po sklepach
Pippi na wycieczce
Pippi nie lubi dręczycieli zwierząt
Pippi idzie na jarmark
Pippi jest rozbitkiem
Pippi jest jeszcze większym rozbitkiem

Pippi zawsze sobie poradzi i inne komiksy

tekst: Astrid Lindgren, ilustracje: Ingrid Vang Nyman, tłumaczenie: Anna Węgleńska, wydawnictwo: Zakamarki, 2016,

objętość: 60 stron, dla dzieci w wieku: 3+, cena okładkowa: 39,90 zł

To drugi z trzech tomów komiksów o Pippi i póki co, ostatni, który ukazał się w języku polskim. Czekamy na trzeci 😀 Mamy nadzieję, że wkrótce się ukaże!

Tak jak w pierwszym tomie, teksty są napisane drukowanymi literami, co ułatwia samodzielne czytanie początkującym czytelnikom. Ciężko jest nie polubić Pippi. Jest odważna, sprawiedliwa, bardzo silna, lecz swą siłę wykorzystuje tylko w słusznej sprawie, ma niesamowite pomysły i jest bardzo, ale to bardzo bogata. Każde dziecko polubi Pippi, to bohaterka z którą wszystkie dzieci chętnie się utożsamiają.

W tym tomie znalazły się:
Pippi wdaje się w bójkę
Pippi i złodzieje
Pippi na proszonym podwieczorku
Pippi i pożar
Pippi obchodzi urodziny
Pippi rozbiera choinkę
Pippi ktoś odwiedza
Pippi ma mocne zęby
Pippi urządza przyjęcie pożegnalne
Pippi wchodzi na pokład
Pippi znajduje spunka
Wigilijni goście Pippi

Ucieczka Pippi

tekst: Astrid Lindgren, zdjęcia: Bo-Erik Gyberg, tłumaczenie: Anna Węgleńska, tłumaczenie piosenek: Agnieszka Stróżyk,

wydawnictwo: Zakamarki, 2014, objętość: 52 strony, dla dzieci w wieku: 3+, cena okładkowa: 29,90 zł

To ostatnia dziś prezentowana książka obrazkowa o Pippi i odrobinę inna od poprzednich. Tekst jest długi, można czytać go z powodzeniem, przez kilka wieczorów na głos, a zamiast kultowych ilustracji Ingrid Nyman, mamy fotografie z filmu o najsilniejszej dziewczynce świata.

Historia tu opisana jest inna. Astrid Lindgren napisała książkę na podstawie scenariusza filmowego. Otóż Annika i Tommy postananwiają uciec z domu. Przerażona mama prosi w tajemnicy Pippi, by uciekła z nimi. Wtedy miałaby pewność, że dzieciom nic nie grozi.

Pippi oczywiście przyjmuje wyzwanie i cała trójka, konno, wyrusza w świat. Warto przeczytać o zwariowanych przygodach bohaterów. Spotkają ich niesamowite historie, a na koniec, zmęczeni, ale cali i zdrowi, wróćą do domu.

To wszystkie dostępne w księgarniach, na dzień dzisiejszy, ilustrowane książki o Pippi dla najmłodszych 🙂

Na koniec dodam tylko, że w sesji zdjęciowej książek brały udział…

elementy cudownego porcelanowego serwisu Pippi, który dokładnie obejrzeć i kupić można tu!

oraz

walizki Pippi w dwóch rozmiarach, które można obejrzeć i kupić tu!

Reklama

Posty powiązane

Zostaw komentarz