książki w kinie czyli szczęśliwa siódemka w Kinie Dzieci

Dziś robimy przegląd wyjątkowych książek dla dzieci, których ekranizacje możecie zobaczyć podczas obecnie trwającego 3 Festiwalu Filmowego Kino Dzieci.

Dla młodego czytelnika to ciekawe doświadczenie, a wybór tytułów jest całkiem duży, więc mamy nadzieję, że każdy z Was znajdzie coś dla siebie.

kino1

kino2

kino3

  1. „Sonia śpi gdzie indziej” Pija Lindenbaum, Zakamarki 2013, 36 stron, dla dzieci 3+, cena okładkowa 27,90 zł

Pija Lindenbaum ma wyjątkową zdolność. Jej książki to kwintesencja dziecięcego spojrzenia na świat. Dzieci je uwielbiają, a dorosłym czasem wydają się dziwne. Sporo tu abstrakcji.

“Sonia idzie spać gdzie indziej” to jedna z dziesięciu pozycji tej autorki, która ukazała się na polskim rynku nakładem wydawnictwa Zakamarki. Opowiada historię dziewczynki w wieku przedszkolnym, która idzie pierwszy raz do przyjaciółki do domu i to od razu na noc! Obie są bardzo podekscytowane. Gdy tata wreszcie zostawia Sonię w przedpokoju obcego domu to okazuje się, że nie jest aż tak fajnie. Inaczej pachnie, jedzenie jest niedobre, nawet pies… ma guza i Sonia nie chce go pogłaskać. Sonia nie może zasnąć i zamiast snu czeka ją spotkanie z własnymi strachami i niesamowita przygoda.

Film aktorski “Sonia” reżyseria L.H.Clyne, C.Edfeldt, Szwecja 2016, dla dzieci 6+

kino4

kino5

kino6

2. “Gruffalo” tekst: Julia Donaldson, ilustracje: Axel Scheffler, EneDueRabe 2013, 26 stron, dla dzieci 3+, cena okładkowa 28 zł

Ta książka to fenomen! Wydana w 45 krajach, sprzedana w 13 milionach egzemplarzy. Co tu dużo mówić – światowy bestseller.

To krótka przewrotna historia, z zaskakującym zakończeniem. Maleńka, bezbronna myszka, spotyka swoich naturalnych wrogów lisa, sowę i węża. Każdy z nich pragnie zjeść ją i zapraszają na posiłek. Myszka wie jaką rolę odegrać ma we wspólnym biesiadowaniu, boi się. By się uratować wymyśla strasznego potwora Gruffalo, z którym jest już rzekomo umówiona i straszy nim zwierzęta. Te słysząc o wielkich kłach, kolcach i pomarańczowych oczach, uciekają w popłochu. Wielkim zaskoczeniem dla małej bohaterki jest nagłe pojawienie się potwora w lesie. Teraz to dopiero się boi. Myszce udaje się pokonać i jego –  szybką reakcją.

Dzieci uwielbiają tę historię. Utożsamiają się z małą bohaterką, która choć ma najmniejsze szanse, wygrywa. W sprycie, nie w wielkości, siła!

Wielkim atutem książki jest rymowany tekst, oraz rytmiczność zarówno tekstu jak i ilustracji.

Film “Gruffalo i inne krótkie historie” zawiera Gruffalo, Mały ptaszek i wiewiórka, Prezenty Astona, Niespodzianka, dla dzieci 6+

kino7

kino8

kino9

kino10

3. “Kacper i Emma – najlepsi przyjaciele” tekst: Tor Åge Bringsværd, ilustracje Anne G. Holt, Czarna Owieczka 2014, 92 strony, dla dzieci 3+, cena okładkowa 29,90 zł

Kacper i Emma to chyba najbardziej znane przedszkolaki w Norwegii. Książka wydana przez Czarną Owieczkę to zbiorcze wydanie trzech opowieści o nich w jednym eleganckim tomie.

To co urzeka to piękne ilustracje i historie, w których dzieci mogą się przejrzeć. Kacper i Emma chodzą razem do przedszkola. Obserwujemy ich codzienne zmagania i problemy, które dotyczą każdego z ich rówieśników.

Kacper i Emma nie pierwszy raz są bohaterami festiwalu Kino Dzieci. Oprócz seansu filmowego znajdziecie również 3 filmy na DVD wśród gadżetów festiwalowych!

Film aktorski “Kacper i Emma na Safari” reżyseria A. L. Næss, Norwegia 2015, dla dzieci 4+

kino14

kino12

kino13

aleeee

4. “Hokus – pokus, Albercie” Gunilla Bergström, Zakamarki 2015, 60 stron, dla dzieci 3+, cena okładkowa 24,90 zł

wiecie, że mamy słabość do Alberta? 🙂 o tej książce już pisaliśmy przy okazji jej premiery i pokazów filmu w Multikinie. Możecie wrócić do tego tu.

Albert i Wiktor spotykają prawdziwego czarodzieja. Albert podekscytowany opowiada o tym tacie, ale on nie wierzy. Czy czary naprawdę istnieją? Czy tata przekona się, że czarodziej jest prawdziwy?

Ta pozycja różni się od pozostałych o Albercie – ma zdecydowanie więcej tekstu i mniej czarno białych ilustracji.

Podczas festiwalu możecie nabyć film na płycie DVD i cieszyć się nim również w domu.

Film animowany “Hokus-pokus Albercie Albertsonie” reżyseria Torill Kove, Norwegia 2013, dla dzieci 4+

kino15

kino16

5. “Prezenty Astona” Lotta Geffenblad, EneDueRabe 2015, 26 stron, dla dzieci 3+, cena okładkowa 24,90 zł

Ta książka to hołd oddany dziecięcej wyobraźni i kreatywności, która z wiekiem zwyczajnie umiera.

Aston wśród prezentów urodzinowych znalazł deskę, która służyła jako usztywnienie dla latawca. Dzięki niej zabawka bezpiecznie dotarła pocztą. Rodzice sprzątając opakowania, podarte papiery po rozpakowaniu prezentów, chcą wyrzucić deskę. Aston się sprzeciwia, bo jak się okazuje to najlepszy z upominków jaki dostał. To nie kask, ani rower okazują się najważniejsze dla małego jubilata.

Deska staje się nieodłącznym elementem zabaw – jest zjeżdżalnią dla kasztanów, mostem dla samochodzików pomiędzy krzesłami, huśtawką dla pluszaków czy trampoliną do basenu zrobionego z miski.

Aston to zwyczajny kilkulatek, potrafiący spędzić godziny z nic nieznaczącym przedmiotem – pustym opakowaniem po jogurcie, pudełkiem po butach. To też apel do rodziców, by nie wyrzucali wszystkiego…. opakowanie często jest atrakcyjniejsze od zapakowanej w nie zabawki.

Film “Gruffalo i inne krótkie historie” zawiera Gruffalo, Mały ptaszek i wiewiórka, Prezenty Astona, Niespodzianka, dla dzieci 6+

kino17

kino18

kino19

6.”Kłopoty rodu Pożyczalskich” Mary Norton, ilustracje Emilia Dziubak, Dwie Siostry 2012, 256 stron, dla dzieci 7+, cena okładkowa 34,90 zł

To światowa klasyka literatury dziecięcej w świeżej, niesamowitej oprawie graficznej Emilii Dziubak.

Pierwszy z pięciu tomów serii o rodzinie Pożyczalskich, którzy mają po kilkanaście centymetrów wzrostu i  mieszkają pod podłogą domu ludzi. Jeśli czegoś potrzebują pożyczają po prostu od olbrzymów. Starają się jednak pozostać niezauważeni, tylko to daje im bezpieczeństwo. Nawet nie chcą myśleć, co by się stało gdyby zostali odkryci!

Pewnego dnia do starego domu wprowadza się Chłopiec i odkrywa maleńką istotkę. Co teraz będzie? Czy to oznacza wielkie zmiany w życiu Pożyczalskich?

Film animowany “Tajemniczy świat Arietty” reżyseria H.Yonebayashi, Japonia 2016, dla dzieci 9+

kino20

kino21

7.  seria  “Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai” tekst: Martin Widmark, ilustracje: Helena Willis, Zakamarki od 2008 do dziś, nowe części w zapowiedziach, dla dzieci 6+, cena okładkowa jednej z części 22,90 zł

tej serii nie trzeba przedstawiać, to absolutny hit. Lasse i Maja to dwójka bystrych dzieciaków ze szwedzkiego miasteczka Valleby, którzy uwielbiają rozwiązywać kryminalne zagadki. Pomagając miejscowemu komisarzowi policji prowadzą biuro detektywistyczne. Porywające książki, które dzięki wciągającym historiom oraz dużej czcionce są idealne dla początkujących czytelników.

Scenariusze do 3 filmów, których bohaterami są Lasse i Maja nie są oparte o treść tych książek. To zupełnie inne opowieści detektywistyczne z udziałem znanych z książek postaci.

Filmy aktorskie “Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Sekret rodziny von Broms” oraz “Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Stella Nostra”  reżyseria P.Klänge, W. Söderlund, Szwecja 2013, dla dzieci 6+

Reklama

Posty powiązane

Zostaw komentarz