Czy wróżka zębuszka istnieje? – dziecięce rozważania na poważne tematy

Czy wróżka zębuszka istnieje? - dziecięce rozważania na poważne tematy

W katalogu wydawnictwa Tatarak ukazała się nowość otwierająca (mam nadzieję!) nowy cykl “Leon pyta”. To powieść zatytułowana “Czy wróżka zębuszka istnieje?”, którą w jednym zdaniu można określić jako dziecięce rozważania na poważne tematy, nurtujące wszystkie znane mi dzieci.

Głównym bohaterem jest Leon, uczeń drugiej klasy szkoły podstawowej, który postanawia dowiedzieć się prawdy o wróżce zębuszce. Obmyśla plan… zrobi wywiady ze znanymi mu dorosłymi i dzięki temu dowie się wszystkiego. Chłopak jest bystry i bardzo wnikliwy, zatem nie powinien mieć trudności.

Na początku układa sobie listę pytań, każdego przed wywiadem zapewnia, że mogą być szczerzy, bowiem jakiekolwiek imiona zostaną zmienione przed ewentualną publikacją wniosków, jakie uda mu się wyciągnąć.

Czytelnik jest świadkiem wszystkich spotkań i poznaje wypowiedzi wszystkich dorosłych. Wraz z Leonem dochodzi do cudownych wniosków, które na końcu książki zostały spisane przez chłopaka jako podsumowanie. A wnioski są bardzo prawdziwe i dające nadzieję 🙂 Nie powiem Wam czego dowiedział się o samym istnieniu wróżki zębuszki, to musicie przeczytać sami, ale zdradzę, że okazało się, że wszyscy dorośli też się mylą i nie są ideałami, dorośli nie są zawsze poważni i potrafią śmiać się i żartowac, mają swoje wady i słabości, boją się różnych rzeczy, a nawet ci, którzy dziś są prawdziwymi bohaterami, jako dzieci potrafili nawet ZSISIAĆ się do łóżka! :O

Świetna książka, czyta się jednym tchem, zachęca do refleksji i własnych prób robienia wywiadów ze znanymi sobie ludźmi. Przecież nawet od trochę spiętej mamy kolegi można dowiedzieć się tylu niesamowitych rzeczy!

Bardzo podoba mi się dobór przesłuchiwanych dorosłych. Każdy jest zupełnie inny, zajmuje inne stanowisko, ma odmienne zainteresowania, ale też każdy jest interesujący i z jakiegoś powodu podziwiany. Bo przecież w każdym można znaleźć coś pasjonującego, jeśli sie tylko da szansę 🙂

Na końcu każdego egzemplarza zamieszczona aktywizującą część, w której można zanotować swoje przemyślenia i przygotowac się do działania… wyobrażam sobie, jaką pamiątką będzie, każdy z uzupełnionych przez młodych właścicieli, egzemplarzy za dwadzieścia lat 😉

Część tekstu jest wyszczególniona dzięki zastosowaniu bardzo dużej wielkości fontu a ilustracje Anki Wiklińskiej są nowoczesne, operujące zaledwie dwoma czy trzema kolorami, nie mają zbyt dużo detali.

Zresztą…. zobaczcie sami!

tytuł: Czy wróżka zębuszka istnieje?

tekst: Marta H. Milewska

ilustracje: Anka Wiklińska

wydawnictwo: Tatarak, 2018

objętość: 80 stron

dla dzieci w wieku: 5+

cena okładkowa: 29 zł

Reklama

Posty powiązane

Zostaw komentarz