wyrozniajaceswimmy

okładkaswimmyTytułowa Swimmy to maleńka czarna rybka. Jest jedyna w swoim rodzaju, odróżnia się od wszystkich z ławicy, z którą pływa. Pewnego dnia jednym wielkim kłapnięciem tuńczyk połyka całą ławicę. Swimmy pływa najszybciej, udaje się jej uciec… zostaje zupełnie sama. Bezbronna i samotna pływa zagubiona i odkrywa niesamowite rzeczy dookoła. W bogatym podwodnym świecie spotyka piękne i ciekawe stworzenia – węgorza, ukwiały, meduzę. Przypadkiem napotyka ukrytą w kamieniach ławicę małych czerwonych rybek, takich samych jak te, które utraciła. Szczęśliwa namawia je, żeby popływały razem, aby podziwiały otaczający ich świat, ale rybki się boją. Wiedzą, że jeśli wychylą się zza kamieni zaraz zostaną pożarte przez większą rybę. Swimmy wpada na genialny pomysł, rozwiązuje problem ławicy i sprawia, że już zawsze są bezpieczne.

O czym jest ta książka? O tym, że wielką wartością jest być niepowtarzalnym, unikalnym, wyjątkowym. Historia pokazuje również, że razem można więcej. Współpraca procentuje. Nie warto działać w pojedynkę.

Książka zilustrowana za pomocą farb, gąbek i stempelków – bardzo prosto i ciekawie. Technika została idealnie dopasowana do tematu. Całość współgra ze sobą bezbłędnie.

To jedna z bardzo długiej listy książek dla dzieci autorstwa Lea Lionniego. Jego książki należą do klasyki literatury dziecięcej na świecie. Ich siła tkwi w prostocie. Język jest uniwersalny, ilustracje wysmakowane i symboliczne, a przekaz zawsze czytelny, niezależnie od szerokości geograficznej, na której są czytane.

Leo Lionni (1910 – 1999) urodził się w Holandii. Jego ojciec pracował w branży diamentowej, a matka była śpiewaczką operową. Oboje pochodzili z Włoch. Leo przeprowadzał się wielokrotnie, mieszkał w ojczyźnie swoich rodziców i Stanach Zjednoczonych. Autor był artystą, zajmował się wieloma dziedzinami sztuki. Stworzył ponad czterdzieści książek dla dzieci, a wiele z nich odniosło międzynarodowy sukces. Zasłynął też jako pierwszy ilustrator, który jako główną technikę w ilustracjach dziecięcych wykorzystał kolaż. Niesamowita osobowość. Nie można przeoczyć jego książek.

Książka “Swimmy” pierwszy raz została wydana w 1963 roku w Stanach Zjednoczonych. Niesamowite, że małej rybce zajęło 53 lata żeby przepłynąć Wielką Wodę. Cieszę się, że już dotarła i gorąco polecam pierwsze wydanie “Swimmiego” w Polsce.

swimmy1

swimmy2

swimmy3

książka autorska: Leo Lionni

Wydawnictwo Tatarak, 2016

32 strony

dla dzieci 4+

cena okładkowa 36 zł

Reklama

Posty powiązane

Comments (3)

Myślę, że ta książka przypadłaby do gustu Tomskiemu ze względu na jego zamiłowanie do rybek 😉

Jakie piękne ilustracje! Aż kuszą, żeby wyjąć farby i stworzyć z dziećmi własne morskie głębiny 🙂

Zostaw komentarz