Wszystkie przygody Ferdynanda Wspaniałego

To jest mój prywatny hit tej jesieni! Właśnie ukazały się Wszystkie przygody Ferdynanda Wspaniałego czyli księga, która zawiera oba tomy opowieści Ludwika Jerzego Kerna o wyjątkowym psie! Ferdynand Wspaniały i Zbudź się, Ferdynandzie!

Kto mnie zna, ten wie, że długo wyczekiwałam na wznowienie Ferdynanda i nawet w najskrytszych marzeniach nie spodziewałam się takiego cudownego zbiorczego tomu!

Jest to książka, którą znam niemalże na pamięć i polecam ją każdemu. Wydawnictwo Literackie!!! Zrobiliście mi ogromną radość! Teraz dzielę się nią na blogu z nadzieją, że dotrze do wszystkich możliwych psychofanów Ferdynanda Wspaniałego 🙂

Kolejną dobrą wiadomością jest to, że Wszystkie przygody Ferdynanda Wspaniałego zawierają oryginalne ilustracje Kazimierza Mikulskiego, czyli dokładnie te, które doskonale znają polscy czytelnicy od pokoleń. NAJLEPIEJ! Jak ja się cieszę, że nikt nie wpadł na pomysł nowych ilustracji.

Jeśli ktoś z Was jednak nie zna tych opowieści, to spróbuję Wam przybliżyć postać, bez zbytniego spoilerowania 🙂

Ferdynand to z pozoru zwykły pies, który całymi dniami śpi na kanapie w nogach pana. Gdy zasypia śnią mu się rzeczy niezwykłe, a sny są tak rzeczywiste, że czasem ciężko odróżnić je od jawy 🙂 Pewnego dnia Ferdynand postanawia sprawdzić, jak to jest być człowiekiem, chodzić na dwóch nogach, korzystać z łóżka, restauracji i ubrań. Łukiem triumfalnym prowadzącym w daleki świat stają się dla niego nogi listonosza, pomiędzy którymi czmychnął z mieszkania swoich właścicieli, wykorzystując zamieszanie z odbiorem poczty 🙂

Opowieść, snuta z perspektywy psa, pełna jest żartów i niedorzecznych sytuacji, ale też refleksji na temat ludzi. Ferdynand, przebrany za człowieka i niczym nie zdradzający swego prawdziwego gatunku, wciąż znajduje się w zaskakujących sytuacjach. To zaciskając zęby powstrzymuje się przed obwąchaniem nowopoznanej osoby,  w restauracji opowiada siedzącemu obok dżentelmenowi, że od dziecka uwielbia jeść kości, innym razem śpi w hotelu pod łóżkiem elegancko zwinięty w kłębek.

Ludwik Jerzy Kern zainspirował się obserwacją swojego ukochanego czworonoga, bokserki Farsy…

 

„Był taki wieczór, że w domu byliśmy tylko ja i ona. Ja stukałem sobie coś na swojej dziś już niemodnej maszynie, a ona leżała u moich nóg i spała. Początkowo spokojnie, a potem w tym jej śnie zaczęło się coś dziać. Szczerzyła zęby, drżała, przebierała łapami, jakby przed kimś czy przed czymś uciekała. Nie ulegało wątpliwości: pies ma sny. Być może podobne do naszych? A może jej się śni, że jest człowiekiem?…I książka była gotowa. Pozostał drobiazg: trzeba ją było tylko napisać”

 

Ferdynand Wspaniały, którego śmiało można nazwać najsłynniejszym literackim psem w Polsce, powinien zamieszkać w każdej biblioteczce. Nie przegapcie!

tytuł: Wszystkie przygody Ferdynanda Wspaniałego

tekst: Ludwik Jerzy Kern

ilustracje: Kazimierz Mikulski

wydawnictwo: Literackie, 2022

objętość: 342 strony

cena okładkowa: 69,90 zł

dla dzieci i dorosłych w każdym wieku 🙂

 

Jeśli macie ochotę na więcej klasyki, to zapraszamy tu!

Reklama

Posty powiązane

Zostaw komentarz