Tarmosia – powieść dla dzieci o życiu borsuków

Tarmosia - powieść dla dzieci o życiu borsuków

Tarmosia – powieść dla dzieci o życiu borsuków, to najnowsza książka Tomasza Samojlika, który od lat rysuje i pisze dla dzieci, by popularyzować wiedzę o przyrodzie w Puszczy Białowieskiej.

Tytułowa Tarmosia to borsucze dziecko, dziewczynka. Zamieszkuje z rodziną w norze, którą zajmują od wielu pokoleń. Wszystko mają doskonale zorganizowane. System korytarzy, awaryjne wyjścia, dodatkowe nory, latryny w odpowiedniej odległości od miejsca do spania, a nawet wyznaczone pory na porządki. Ich życie płynie spokojnie i nic nie wskazuje na to, że coś się ma zmienić. To właśnie problemy lokalowe, które dotkną borsuki, są wątkiem przewodnim tej opowieści. Rodzinie przyjdzie mieszkać z lisami, jenotami, a nawet z siejącymi grozę w lesie, wilkami.

Dużo przyrodniczej wiedzy, tajniki borsukjutsu, brutalnej techniki walki, humor i jednocześnie rozbudzanie w czytelniku poczucia odpowiedzialności za przyrodę to znaki szczególne tej książki.

Tomasz Samojlik, korzystając ze swojej wiedzy, literatury fachowej oraz z pomocy badacza i znawcy borsuków w Puszczy Białowieskiej, prof. dr hab. Rafała Kowalczyka, stworzył zabawną, pełną ciepła i przygód, opowieść, która mówi czytelnikowi mnóstwo o borsukach. Poznacie między innymi zwyczaje tych zwierząt, ich relacje z innymi gatunkami, dietę. Nawet imiona poszczególnych bohaterów są nieprzypadkowe, bo wywodzą się z nazw gatunku w różnych językach.

Ilustracje do książki zmalowała Ania Grzyb 🙂 Malarskie, ale jednak realistyczne, bliskie prawdziwego życia zwierząt. Zobaczcie…

tytuł: Tarmosia

seria: Zwierzaki (inny tytuł z serii zobacz tu!)

tekst: Tomasz Samojlik

ilustracje: Ania Grzyb

wydawnictwo: Agora dla dzieci, 2021

objętość: 176 stron

dla dzieci w wieku: 6+

cena okładkowa: 34,99 zł

 

Jeśli macie ochotę na więcej książek dla dzieci o borsukach, to zapraszamy tu!

Reklama

Posty powiązane

Zostaw komentarz