Tak ma być, zawołał świat – książka dla dzieci o ewolucji

Tak ma być, zawołał świat - książka dla dzieci o ewolucji

“Tak ma być, zawołał świat” to zaskakująca książka dla dzieci o ewolucji. Jej autorka, norweska twórczyni Kaia Dahle Nyhus, nie pierwszy raz sięga po trudne tematy w literaturze dla najmłodszych. 

To przede wszystkim książka ukazująca, że świat jest w ciągłej zmianie, że nigdy nie ma dość i bez przerwy dąży do rozwoju, a wraz z nim człowiek. Nie każda zmiana jest na lepsze, ale samego procesu po prostu nie da się zatrzymać. Po uzyskaniu kolejnego etapu za każdym razem zdawałoby się, że już dość, że świat już tak się zatrzyma i będzie trwał, bo tak jak jest, jest w porządku, ale jednak za każdym razem wszystko idzie naprzód.

Opowieść snuje się od zarania, aż po dzień dzisiejszy. W bardzo uproszczony sposób przedstawia etapy… wszystko zaczyna się we wrzechświecie, przed powstaniem Układu Słonecznego. Gdy rodzi sie Ziemia i towarzyszący jej Księżyc, zaczyna się życie na naszej planecie. Najpierw to podwodne, gdy wszystkie żywe stworzenia były rybami. Z czasem pojawiają się rośliny, a zwierzęta wychodzą na ląd, część z nich jest ptakami. Z czasem część lądowych zwierząt ewoluuje i staje na dwie nogi. Tu pojawia się gatunek człowiek, który zdobywa władzę nad wszystkimi pozostałymi gatunkami roślin i zwierząt.

Autorka porusza problem kryzysu klimatycznego, z którym obecnie sie borykamy. I choć to nie jest przyjemne zagadnienie, w bardzo dużym stopniu dotyczy dzisiejszych dzieci, które z zewsząd słyszą o tym problemie. Pytają, chcą wiedzieć i często boją się. To bardzo ważne dla ich poczucia bezpieczeństwa, by temat poruszać i wyjaśniać. nie zostawiać samych. Książka zdecydowanie do poważnych rozmów, nie jako usypiająca lektura do poduszki.

Z tekstu jasno wynika, że to ciągła chęć rozwoju człowieka, parcie do posiadania ciągle więcej i lepiej, sprawia, że dziś mamy smog, przeludnione miasta i borykamy się z brakiem wody. To dzięki ludzkiej zachłanności, wyginęły niektóre gatunki zwierząt i występują nieodwracalne zmiany w przyrodzie. Prywatnie odbieram książkę jako apel do młodego pokolenia o powstrzymanie się od nadmiernej konsumpcji.

Bardzo ciekawie zilustrowana, w dużym, prawie kwadratowym formacie, to książka, której nie można przegapić! Zwłaszcza, jeśli jesteście fanami ciągle poszukiwanej i od dawna wyprzedanej “Wojny” tej samej autorki.

 

tytuł: Tak ma być, zawołał świat

tekst i ilustracje: Kaia Dahle Nyhus

tłumaczenie: Maria Gołębiewska-Bijak

wydawnictwo: Debit, 2019

objętość: 48 stron

dla dzieci w wieku: 6+

cena okładkowa: 32,90 zł

Reklama

Posty powiązane

Zostaw komentarz