Ryba o imieniu Fabian i inne książki o Selmie

Ryba o imieniu Fabian i inne książki o Selmie

Nakładem poznańskiego wydawnictwa Zakamarki ukazała się właśnie druga z trzech książka o Selmie. To powieści dla dzieci o przyjaźni, samotności i pewnym nietypowym ptaku.

Selma to dziewczynka, która ma trudności w odnalezieniu się w grupie rówieśniczej. Nie wie jak to jest, że inne dzieci wiedzą, gdzie należy pobiec na przerwie, żeby być na miejscu, zanim zacznie się zabawa. Ona zanim się zorientuje, zawsze jest za późno. Inne dzieci oglądają to samo w telewizji i później okazuje się, że najlepszy był program, który ona, Selma, wyłączyła na samym początku. Tak po prostu jest, choć ona nie wie, jak to możliwe. Czuje, że nie pasuje do reszty.

Selmie towarzyszy pewien ptak. Jest bardzo nietypowy, bo siedzi w Selmie, w środku… i bez przerwy wytyka jej błędy. Niesamowicie uprzykrza jej życie i niszczy resztki poczucia własnej wartości. Jest jej wewnętrzym głosem, który początkowo ciągle ją krytykuje.

W pierwszym tomie, którego premiera odbyła się w zeszłym roku, zatytułowanym “Sznurówka, ptak i ja” poznaliśmy główną bohaterkę pierwszego dnia wakacji, które dziewczynka spędza na kameralnej szwedzkiej wyspie u dziadków. Z nimi czuje się akceptowana i bezpieczna, nie musi się przejmować, że nikt w klasie jej nie lubi i ona nie przepada za nikim z klasy.

Pewnego dnia niespodziewanie poznaje Sznurówkę, pewną siebie dziewczynkę, która też przyjechała na wakacje na wyspę. Dziewczynki zaprzyjaźniają się niemal od razu i życie Selmy zaczyna się zmieniać. Przeczytajcie koniecznie, jeśli jeszcze nie znacie tej książki. W swojej ojczyźnie, Szwecji, została nagrodzona w 2013 roku Nagrodą Augusta, czyli najważniejszym szwedzkim wyróżnieniem dla książki dziecięcej i jest naprawdę warta uwagi!

Nowy, drugi tom książek o Selmie, “Ryba o imieniu Fabian”, rozpoczyna się wraz z nowym rokiem szkolnym. Dziewczynka przechodzi do rónoległej klasy. ROdzice i nauczyciele zdecydowali, że powinna zmienić środowisko, skoro zupełnie nie odnalazła sie w swojej klasie.

Po wspaniałych wakacjach z przyjaciółką widzimy pewną przemianę. Ptak nie siedzi już w środku Selmy, a jej jej zewnętrznym towarzyszem 🙂 Nadal z nią rozmawia, ale już nie tak nieprzyjemnie, można powiedzieć, że nawet się zaprzyjaźnimy. Zdarza się, że Selma wychodzi z domu bez niego.

W nowej klasie również nie jest łatwo, ale Selma powoli się otwiera i dzięki współnemu projektowi o kamieniach, zaprzyjaźnia z Fabianem.

Serdecznie Was zachęcam do lektury książek o Selmie. Warto przeczytać je chronologicznie, bo tu widać przemianę i walkę Selmy.

Jesteśmy baaaardzo ciekawi, co wydarzy się w trzeciej, ostatniej części. Gdybym była autorką, dałabym odlecieć ptakowi 😀 Czekam z niecierpliwością 🙂

tytuł: Ryba o imieniu Fabian

tekst: Ellen Karlsson

illustracje: Eva Lindström

tłumaczenie: Katarzyna Skalska

wydawnictwo: Zakamarki, 2019

objętość: 152 strony

dla dzieci w wieku: 6+

cena okładkowa: 29,90

Reklama

Posty powiązane

Zostaw komentarz