Książki dla dzieci o dorastaniu – Niezbędniki o dojrzewaniu

Książki dla dzieci o dorastaniu

W nasze łapki wpadły dwie książki dla dzieci o dorastaniu. Jedna z nich opisuje co dzieje się z dziewczynką w tym czasie, a druga opowiada o chłopcu, ale każde dziecko będzie zainteresowane obiema, niezależnie od płci.

Mój dziewięcioletni syn właśnie rozpoczął czwartą klasę i przygodę z nowym przedmiotem Przyroda. W związku z pojawiającym się na lekcjach i w podręcznku zagadnieniami związanymi z budową ciała człowieka, postanowiłam wspomóc go ciekawymi książkami, które wyjaśnią więcej w atrakcyjny sposób. Nowości z katalogu wydawnictwa Debit, “Maja dorasta. Niezbędnik dorastającej dziewczynki” oraz “Kacper dorasta. Niezbędnik dorastającego chłopca” okazały się strzałem w dziesiątkę. Rzeczywiście zaczął od lektury o Kacprze, ale zaraz po skończeniu ostatniej strony, przeszedł do książki o Mai.

Moje dzieci czytały sobie wzajemnie na głos obie ksiązki i, co rzadko się zdarza, oboje byli bardzo zainteresowani tematem. Lektura wywołała mnóstwo pytań, na które rzetelnie starałam się odpowiedzieć. 

To nie są wydania encyklopedyczne. Książki w niewielkim formacie, nadające się, by zabrać je do plecaka, nie są przeładowane informacjami, a spora ich część podana jest w formie komiksu. Zawierają podstawowe informacje i porady, więc nie są to lektury dla nastolatków. Raczej dla dzieci, które dopiero będą dojrzewać w niedalekiej przyszłości lub dopiero zaczynają.

Autorką tekstu jest mieszkająca w Barcelonie, Monica Petx, która jest pediatrą specjalizującą się w endokrynologii i żyweniu, którego znaczenie w życu młodego człowieka, również nie zostało całkowicie pominięte 🙂

Maja dorasta. Niezbędnik dorastającej dziewczynki

tekst: Monica Peitx, ilustracje: Cristina Losantos, tłumaczenie: Agata Picheta, wydawnictwo: Debit, 2018, 48 stron, cena okładkowa: 22,90, dla dzieci w wieku 7+

Maja ma dziewięć lat i właśnie rozpoczyna się jedna z najbardziej niezwykłych przygód jej życia – dojrzewanie

Z książki czytelnik dowie się, jakie zmiany zachodzą w ciele dziewczynki, kiedy zaczyna dorastać. Jak mówi tytułowa bohaterka… “Dorastanie jest mega! Im węcej wiesz, tym lepiej!”. I ciężko się z tym nie zgodzić.

Miesiączka, podpaski i tampony, depilacja, rosnący biust i stanik… to tylko niektóre zagadnienia jakie zostały poruszone w tym niezbędniku przez autorkę-pediatrę.

Na końcu książki, oprócz prezentacji autorki tekstu oraz ilustratorki, znajduje się 10 zasad by zdrowo rozsąć, które zachęcają do codziennej aktywności fizycznej i zdrowemu żywieniu.

Kacper dorasta. Niezbędnik dorastającgo chłopca

tekst: Monica Peitx, ilustracje: Cristina Losantos, tłumaczenie: Agata Picheta, wydawnictwo: Debit, 2018, 56 stron, cena okładkowa: 24,90, dla dzieci w wieku 7+

Analogiczna książka do opisywanej powyżej, ale w całości poświęcona dojrzeniu chłopców. Zawiera informacje, które wystarczą dziecku, które dopiero co wkracza w etap dorastania.

Mutacja, pojawienie się włosów w zaskakujących miejscach czy golenie to tylko niektóre tematy, które porusza autorka pediatra.

To co bardzo cenne dodatkowo, książka zachęca do aktywności fizycznej i zdrowego żywienia, przedstawiając na koniec 10 zasad, by rosnąć zdrowo.

Prosimy polećcie inne książki dla dzieci o dorastaniu! 🙂

Reklama

Posty powiązane

Zostaw komentarz