nasze ulubione książki o szkole

najlepsze książki dla dzieci o szkole

Trochę się ociągaliśmy z tym wpisem… ciężko rozstać się z wakacjami, zwłaszcza jak jest tak genialna pogoda… ale do rozpoczęcia roku szkolnego zostało już tylko kilka dni, powoli dociera do nas, że czas wracać do domu, więc prezentujemy najlepsze książki dla dzieci o szkole. To co je łączy oprócz tematyki, to piękne ilustracje, wartościowy tekst oraz bardzo staranne wydawnictwo.

najlepsze książki dla dzieci o szkole

“Ja też chcę chodzić do szkoły” Astrid Lindgren

ilustracje Ilon Wikland, Zakamarki 2008, 32 stron, dla dzieci 3+, cena okładkowa 22,90 zł

 

Książka pierwszy raz była wydana w latach 70-tych i jest nadal aktualna. Poznajemy rodzeństwo – Peter ma 7 lat i chodzi do szkoły, Lena ma lat 5 i też by bardzo chciała. To identyczna sytuacja jaką mamy teraz w domu, więc może dlatego tak nam się podoba.

Lena tak bardzo marzy, żeby zobaczyć jak jest w szkole. Nawet czasem bawi się, że ma swoją panią… i pewnego dnia brat zabiera ją do szkoły, na cały dzień! Cudna, ciepła historia dla przedszkolaków i do tego pięknie zilustrowana.

Uwielbiam duet Astrid Lindgren i Ilon Wikland. O ich przyjaźni i wyjątkowej współpracy przy tworzeniu książek już kiedyś wspominałam tu.

najlepsze książki dla dzieci o szkole

najlepsze książki dla dzieci o szkole

najlepsze książki dla dzieci o szkole

“Co się stało z Albertem?” Gunilla Bergstrom

Zakamarki 2014, 32 strony, dla dzieci 3+, cena okładkowa 24,90 zł

 

To najlepsza pozycja dla dzieci, które pójdą od 1 września do pierwszej klasy i jeszcze nie wiedzą co je czeka. Oczywiste, że to dla nich ogromne przeżycie i na pewno stres. Ta krótka książka w idealny sposób dodaje otuchy małemu słuchaczowi. Pokazuje, że w tym uczuciu niepokoju przed pójściem do szkoły nie jest się samotnym. Przecież tysiące dzieci w całym kraju czują w tym momencie dokładnie to samo!

Seria o Albercie Albertsonie, chłopczyku który mieszka z tatą, jest idealna na różne sytuacje. Albert ma problemy podobne do większości dzieci, dlatego opowieści o nim są tak bliskie małym czytelnikom, którzy przeglądają się w tych historiach i rozpoznają siebie. Jeśli nie znacie jeszcze Alberta zapraszam również tu.

najlepsze książki dla dzieci o szkole

najlepsze książki dla dzieci o szkole

Seria o Duni autorstwa Rose Lagercrantz

tytuły w serii: “Moje szczęśliwe życie”, “Moje serce skacze z radości”, “Kiedy ostatnio byłam szczęśliwa”, “Życie według Duni” oraz “Do zobaczenia następnym razem”

ilustracje Eva Eriksson, Zakamarki 2012- 2016, dla dzieci 6+

 

To idealna seria dla początkujących czytelników – poręczny format, duże litery, przejrzysty układ oraz czarno- białe, bardzo klimatyczne i delikatne ilustracje.

Książki przedstawiają perypetie dziewczynki, która w pierwszej części zaczyna szkołę. Czytelnik jest świadkiem jej rozterek, zmagań i przyjaźni. W ostatnio wydanej części Dunia po wakacjach idzie do drugiej klasy. Całość jest bardzo pogodna, mądra i wciągająca. Cenię ją za to, że nie przedstawia idealnego świata, życie Duni nie jest pozbawione problemów, które mogą dotyczyć każdego dziecka. Mogą pomóc czytelnikowi poradzić sobie ze swoimi problemami lub wzbudzić empatię. Dość istotnym elementem jest to, że mama głównej bohaterki nie żyje i wychowuje ją tylko tata.

najlepsze książki dla dzieci o szkole

najlepsze książki dla dzieci o szkole

najlepsze książki dla dzieci o szkole

“Nie odrobiłem lekcji, bo…” oraz “Spóźniłem się do szkoły, bo…” Davide Cali

ilustracje Benjamin Chaud, Dwie Siostry, dla dzieci 6+, cena okładkowa każdej 28 zł

 

to pozycje dla każdego, bo dla przyszłych lub obecnych uczniów, ale również dla rodziców i nauczycieli.

Za pomocą głównie obrazu i krótkiego tekstu przedstawiony jest ogrom dziecięcej wyobraźni przy wymyślaniu wymówek w szkole. Bardzo absurdalne żarty, z których śmiejemy się do rozpuku. Mamy tu ufo, napad małp, hałaśliwą orkiestrę i wiele innych. Te książki są KAPITALNE!!!

Rozmiar kieszonkowy, idealny do szkolnego plecaka, taka miniatura przywołująca na myśl szkolne ściągi 🙂

najlepsze książki dla dzieci o szkole

najlepsze książki dla dzieci o szkole

najlepsze książki dla dzieci o szkole

“Benek i spółka” Patrycja Zarawska

ilustracje Tomasz Minkiewicz, Dwie Siostry, 160 stron, dla dzieci 8+

 

To jedyna polska książka w naszym zestawieniu. Zdecydowanie zasługuje na uwagę. To zabawne opowiadania o szkolnych przygodach, a narratorem jest wygadany dziewięcioletni Benek. Akcja rozgrywa się dość szybko, lekko się czyta, a lektura nie jest jedynie rozrywką. Autorka zgrabnie przemyciła wątki wychowawcze.

Niedawno prezentowaliśmy autorską książkę tego samego ilustratora, możecie do niej wrócić tu.

najlepsze książki dla dzieci o szkole

najlepsze książki dla dzieci o szkole

Na tej pozycji kończy się nasza lista ulubionych książek o szkole. Co byście do niej dorzucili?

najlepsze książki dla dzieci o szkole

Reklama

Posty powiązane

Comments (8)

Na pewno podrzucę którąś z tych książek młodszemu bratu. Myślę, że to idealny sposób na bezbolesny powrót do szkoły, a może nawet na wpojenie miłości do książek młodemu czytelnikowi 🙂

Dodałabym jeszcze serię o Tsatsikim Moni Nilsson i “Abecelki” Małgorzaty Strękowskiej-Zaremby.

Seria o przygodach Duni jest naszą ulubioną 🙂

[…] Można skorzystać z pomocy książkowej – książeczek o przedszkolu (u mnie wówczas królowali Zuzia i Elmo) lub o szkole – Strefa Psotnika napisała o ulubionych książkach o szkole. […]

Córka jeszcze co prawda nie chodzi do szkoły, ale pokochała Dunię. Przeczytałyśmy już kilka razy dwie pierwsze części i chcemy jeszcze! W przedszkolu też są różne “bardzo poważne” sprawy, dotyczące relacji z kolegami, są przyjaźnie, jest i pani, więc moja 5-letnia córka chłonie treść i ilustracje.

A, i jeszcze zapomniałam najważniejsze: cuuuuudowne zdjęcia! 🙂

dzięki 🙂 fajnie, że się komuś podobają!

Fajna ściagawka, właśnie robię rozeznanie co do książek na wrzesień? i mam w domu pierwszoklasiste?dzięki za pomocną dłoń ?

Zostaw komentarz