Emil i Ida Trzy opowiadania

Emil i Ida Trzy opowiadania to nowość w katalogu wydawnictwa Zakamarki 🙂

Polscy czytelnicy musieli czekać na ten zbiór opowiadań wiele lat. Jestem przeszczęśliwa, że znowu, po kilku latach nieobecności,  opowiadania o Emilu są dostępne w księgarniach w całej Polsce 🙂

Ja Emila znam od dzieciństwa. Gdy byłam małą dziewczynką w polskiej telewizji rekordy popularności bił szwedzki serial o tym blondasie. Z zaskoczeniem obserwuję, że dziś ta postać nie jest aż tak popularna, mnóstwo osób jej po prostu nie zna. To ogromna strata, bo Emil jest extra!

Pierwsze teksty o tym bohaterze Astrid Lindgren zostały opublikowane w Szwecji już w latach sześćdziesiątych XX w. Choć od tego czasu minęło dobre SZEŚĆDZIESIĄT lat, opowieści wcale się nie zestarzały. Wciąż są bardzo, ale to bardzo śmieszne.

Emil i Ida Trzy opowiadania to przepięknie wydany tom, zawierający  trzy opowiadania o Emilu i jego młodszej siostrzyczce Idzie: Emil i ciasto na kluski, Skąpy nie jestem, powiedział Emil oraz  Mała Ida też chce psocić.

Ale od początku! Kim jest Emil ze Smalandii? To kilkuletni chłopiec, Emil Svensson, który mieszka wraz z rodzicami i siostrą na farmie Katthult, we wsi Lönneberga w południowej Szwecji. Miejsce jego zamieszkania jest dość istotne i nieprzypadkowe, bowiem dokładnie w tym regionie, na początku XX wieku, urodziła się sama Astrid Lindgren. Podobno pierwowzorem książkowego Emila był ojciec pisarki, Samuel August Ericsson, który często jej opowiadał o swoich dziecięcych latach.

Wszystkie opowiadania zilustrował Bjorn Berg, którego na ilustratora opowieści o chłopcu ze Smalandii wybrała osobiście sama Astrid Lindgren.

Po czym poznać Emila? Na głowie zawsze ma kaszkiet, z którym się nigdy nie rozstaje. Jest bystrym blondynkiem, wygląda jak aniołek… ale nic bardziej mylnego 🙂 Jego psoty i figle są znane na całą okolicę, a rodzice co chwilę załamują ręce. Jak już nie mają pomysłu co zrobić, wysyłają syna za karę do stolarni, gdzie Emil struga z drzewa figurki i co chwila ich kolekcja się powiększa 🙂

Koniecznie czytajcie z dziećmi przygody Emila i Idy!

tytuł: Emil i Ida Trzy opowiadania

tekst: Astrid Lindgren

ilustracje: Björn Berg

tłumaczenie: Anna Węgleńska

wydawnictwo: Zakamarki, 2023

objętość: 110 stron

dla dzieci w wieku: 3+

cena okładkowa: 59,90 zł

Reklama

Posty powiązane

Zostaw komentarz