Książka dla dzieci o emocjach – Rózia i kolorowe emocje

Książka dla dzieci o emocjach - Rózia i kolorowe emocje

Dziś przed Wami przepiękna książka dla dzieci o emocjach – Rózia i kolorowe emocje. To pierwszy tytuł, który ukazał się dzięki staraniom rodzinnego wydawnictwa Parasolka.

Tytułowa bohaterka to dziewczynka, która wraz z rodzicami i kundelkiem Skwarkiem, zabiera czytelników na spotkanie z emocjami. Rózia przeżywa zarówno te bardziej, jak i mniej przyjemne, ale jest pewna, że wszystkie są nieuniknione i bardzo ważne. Wśród nich znalazły się lęk, zdziwienie, złość, radość, miłość, obrzydzenie, wstyd oraz smutek.

Jak sugeruje tytuł, każdej z przedstawionej w książce emocji zadedykowano inny kolor, który intuicyjnie do niej pasuje. Smutek jest ciemnoszary, radość słonecznie żółta, a złość – ogniście czerwona. Opowieść o każdej z emocji rozpoczyna się białą, niezadrukowaną rozkładówką, na której widnieje jedynie duży napis z nazwą emocji, o której nastąpi opowieść oraz nieregularna plama w odpowiednim kolorze.

 

Po takim wstępie następuje bardzo bogato zilustrowana historia jednej emocji, która jest gospodynią na kilku kolejnych stronach.

Historia o Rózi jest rymowana, dzięki czemu wpada w ucho i świetnie nadaje się dla dzieci w wieku 3-6 lat. Dziewczynka w pierwszej osobie, często zwracając się bezpośrednio do słuchaczy, opowiada o różnych, konkretnych sytuacjach życiowych, w których znalazła się ona ale może znaleźć się każde dziecko. To sprawia, że przedszkolakowi łatwo jest utożsamić się z bohaterką. Rózia opowiada na przykład o złości, z jaką musiała sobie poradzić w dniu własnego przyjęcia urodzinowego, albo o smutku, gdy wakacje się kończą i trzeba wracać do domu od ukochanych dziadków. To lektura, która zachęca do zadawania pytań i zastanawiania się nad własnymi odczuciami.

Tekst, po pierwsze, prezentuje sytuacje, które doprowadziły do radosnej obecności lub wybuchu danej emocji, ucząc dziecko rozpoznawać to, co samo czuje. Umiejętność rozpoznawania u siebie i umiejętnego nazywania emocji to przecież połowa sukcesu 🙂 Po drugie każda historyjka kończy się jakimś rozwiązaniem, które może okazać się pomocne zarówno dla młodego czytelnika, jak i dla dorosłego, od którego reakcji tak wiele zależy.

Książka jest bardzo starannie wydana. Spory format, objętość bliska 100 stron, satynowa okładka, zatrzęsienie całostronicowych ilustracji, zakładka dodana do każdego egzemplarza to tylko niektóre elementy świadczące o wysokiej jakości tej publikacji. Idealnie nadaje się na prezent.

Autorką książki jest Katarzyna Ogonowska, a “Rózia i kolorowe emocje” to jej debiut pisarski. Życzymy kolejnych premier 🙂

Ilustracje zawdzięczamy Joannie Czarneckiej.

 

książka dla dzieci o emocjach – Rózia i kolorowe emocje

tekst: Katarzyna Ogonowska

ilustracje: Joanna Czarnecka

wydawnictwo: Parasolka, 2021

objętość: 92 strony

dla dzieci w wieku: 3-6 lat

cena okładkowa: 45 zł

Reklama

Posty powiązane

Zostaw komentarz